Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно совершенствования отдельных положений по продаже, маркировке, рекламе и запрещению курения табачных изделий)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.04.2011 № 8326
Дата рассмотрения: 01.04.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення окремих положень по продажу, маркуванню, рекламі та забороні куріння тютюнових виробів)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення окремих положень по продажу, маркуванню, рекламі та забороні куріння тютюнових виробів)" розроблено з метою вдосконалення чинного законодавства України та приведення його у відповідність до європейський стандартів.

Відповідно до положень Закону України "Про загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу", адаптація законодавства України до законодавства ЄС є пріоритетною складовою процесу інтеграції України до Європейського Союзу, що в свою чергу є пріоритетним напрямом української зовнішньої політики.

Згідно Розділу V Закону України "Про загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу" на першому етапі виконання Програми до пріоритетних сфер, в яких здійснюється адаптація законодавства України, віднесені сфери, визначені статтею 51 Угоди про партнерство та співробітництво між Україною та Європейськими Співтовариствами та їх державами-членами, зокрема, охорона здоров'я людей, тварин і рослин.

На сьогоднішній день триває переговорний процес щодо підписання Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом (далі - Угода). Також вже був прийнятий проект Угоди, відповідно до положень якого Україна взяла на себе зобов'язання імплементувати положення Директиви Європейського Парламенту та Ради ЄС 2001/37/ЄС від 5 червня 2001 року про наближення законодавчих, нормативних та адміністративних актів держав-членів щодо виробництва, реклами/представлення/презентації та продажу тютюнових виробів (Official Journal L 194 від 18.07.2001) (протягом 16 місяців після набуття чинності Угоди) та Директиви Європейського Парламенту та Ради 2003/33/ЄС від 26 травня 2003 року про наближення законодавчих, нормативних та адміністративних актів держав-членів про рекламу та спонсорство тютюнових виробів (Official Journal L 152 від 20.06.2003) (протягом 6 місяців після набуття чинності Угоди).

Значного поширення в нашій країні вже набуло таке негативне явище, як тютюнопаління. На нашій планеті 1,3 млрд. людей, які палять. Згідно з дослідженнями соціального центру Єврокомісії "Євробарометра", які були опубліковані напередодні Всесвітнього дня без тютюну 2010 року, середньостатистичний курець в ЄС викурює 14 цигарок на день, а в нашій країні щорічно долучаються до паління 100 тисяч українців. За даними ВООЗ в Україні щорічно від хвороб, пов'язаних з курінням помирає 120 тисяч людей. Тому, куріння є не лише особистою проблемою кожної людини, але і гострою соціальною проблемою, з якою пов'язане майбутнє всього людства.

Дуже розповсюдженим став продаж продуктів, створених повністю або частково з тютюну у вигляді пилу, маленьких часток, або у їхній комбінації в конвертах чи інших формах, які передбачаються для продукту, готового до вжитку. Однак, на законодавчому рівні продаж таких продуктів не заборонений.

В Україні прийнято вже цілу низку нормативно-правових актів, які регулюють питання продажу, маркування та реклами тютюнових виробів. Однак, вони не є повною мірою досконалими і потребують корегування.

Наразі в Законі України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" вимагається тільки маркування на пачках тютюнових виробів інформації про вміст смоли та нікотину в диму однієї цигарці, а в Законі України "Про рекламу" реклама тютюнових виробів також повинна супроводжуватись інформацією про кількісний вміст у димі однієї сигарети смоли та нікотину. Однак, інформація про вміст монооксиду вуглецю в димі однієї цигарки не вимагається.

Вплив монооксиду вуглецю є дуже небезпечним для організму людини. Ця небезпека збільшується за рахунок того, що він не має запаху і отруєння може настати непомітно. Навіть незначна його кількість, що потрапляє у повітря та вдихається людиною, може викликати запаморочення і нудоту, а вдихання повітря, в якому міститься 0,3 % CO за об'ємом, може призвести до смерті людини.

Слід відмітити, що практика європейський держав демонструє, що на законодавчому рівні встановлено обов'язкове маркування на пачках тютюнових виробів інформації про вміст смоли, нікотину та монооксиду вуглецю, та заборону продажу тютюну орального вжитку.

Відомим є той факт, що водії всіх транспортних засобів палять за кермом. Така ситуація призводить до чисельних дорожньо-транспортних пригод і пожеж, особливо в літні періоди.

В Законі Великобританії "Про правила дорожнього руху" вважається правопорушенням паління водієм за кермом і встановлюється штраф 5 тис. у. о.

Також законодавством Кіпру передбачений штраф за куріння водієм за кермом.

Тому, проектом Закону пропонується визначити поняття тютюн орального вжитку, заборонити його продаж, доповнити маркування та рекламу тютюнових виробів відомостями про вміст монооксиду вуглецю, та встановити повну заборону тютюнопаління водіями транспортних засобів.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою розробки законопроекту є приведення норм національного законодавства у відповідність до європейських стандартів шляхом вдосконалення чинного законодавства щодо продажу, маркування, реклами та заборони куріння тютюнових виробів.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Законопроектом пропонується визначити нове поняття "тютюн орального вжитку", доповнити маркування і рекламу тютюнових виробів інформацією про вміст монооксиду вуглецю, встановити повну заборону продажу тютюну орального вжитку та куріння водіями транспортних засобів.

4. Правові аспекти

Дана сфера правовідносин регулюється Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Законом України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", Законом України "Про рекламу", Законом України "Про дорожній рух" та Рамковою конвенцією ВООЗ з боротьби проти тютюну від 21 травня 2003 року (Закон України Про ратифікацію Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров'я із боротьби проти тютюну від 15.03.2006).

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень проекту Закону не потребує додаткових коштів з Державного бюджету України.

6. Прогноз результатів

Прийняття даного проекту дозволить заборонити продаж тютюну орального вжитку та куріння водієм транспортного засобу, і встановити обов'язок інформувати людей про вміст монооксиду вуглецю в димі однієї цигарки з метою зменшення обсягів куріння і формування здорового суспільства.

 

Народні депутати України: Л. С. Григорович

В. Г. Карпук

З. В. Шкутяк

Л. С. Григорович

Опрос