Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Декрет Кабинета Министров Украины "О государственной пошлине" (относительно ставок за проведение государственной регистрации вещных прав на недвижимое имущество)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.03.2011 № 8296
Дата рассмотрения: 24.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" розроблений Міністерством юстиції з метою забезпечення реалізації частин першої, другої статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон).

Державне мито, відповідно до Закону України "Про систему оподаткування", належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів). На сьогодні, об'єкти справляння державного мита, його розміри, порядок сплати визначаються Декретом Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року N 7-93 "Про державне мито" (далі - Декрет).

Державне мито є платою, що стягується за здійснення юридично значущих дій в інтересах юридичних і фізичних осіб уповноваженими на це державними органами, які видають відповідні документи, що мають правове значення.

Тобто, державне мито - це плата за дії (послуги) уповноважених органів, що стягується з метою покриття витрат, які виникають у зв'язку з вчиненням таких дій чи надання відповідних послуг. Головна особливість державного мита - його індивідуальна відплатність. Сплачуючи державне мито, платник переслідує певні інтереси, пов'язані зі здійсненням на його користь дій публічно-правового характеру. З іншого боку, метою стягування державного мита є покриття витрат державного або іншого органу, у зв'язку з його діяльністю.

І тому, враховуючи запровадження на території України державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та створення необхідної системи органів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно (далі - органи реєстрації прав), Законом передбачено справляння державного мита за її проведення.

Визначаючи розміри ставок державного мита шляхом внесення відповідних змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", Міністерство юстиції виходило з головного призначення застосування такого інструменту як державне мито - покриття витрат, які виникають у зв'язку зі здійсненням юридично значущих дій в інтересах юридичних і фізичних осіб органами реєстрації прав.

Проектом Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" запропоновано:

1) запровадити справляння та установити ставки державного мита за проведення державної реєстрації:

права власності на нерухоме майно - 7 неоподаткованих мінімумів доходів громадян;

права власності на нерухоме майно, яке виникло та зареєстровано до 1 січня 2012 року - 50 відсотків ставки державного мита - за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно;

речового права на нерухоме майно, обтяження права на нерухоме майно - 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

2) передбачити, що державне мито, яке справляється, за перелічені вище дії, зараховується до Державного бюджету України;

3) передбачити, що запропоновані у проекті зміни до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" наберуть чинності з 1 січня 2012 року - моменту, з якого державна реєстрація речових прав буде здійснюватися в порядку, визначеному Законом.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" є забезпечення нормативно-правового регулювання справляння та визначення ставок державного мита за проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

3. Правові аспекти

У вказаній сфері діють Декрет Кабінету Міністрів України "Про державне мито", закони України "Про систему оподаткування", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Проект Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" відповідає Конституції та законам України, іншим нормативно-правовим актам.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України. Водночас застосування його положень - запровадження справляння державного мита вже у перший рік стягнення (2012 рік), за розрахунками Міністерства юстиції, компенсує Державному бюджету України витрати на побудову системи органів державної реєстрації прав та їх утримання. У наступні роки стягнення державного мита за проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, сприятиме підвищенню ефективності витрат Державного бюджету України, оскільки дозволить як компенсувати витрати на утримання цих органів, так і сприятиме наповненню дохідної частини Державного бюджету України.

Запропонований Міністерством юстиції підхід до визначення розміру ставок державного мита за проведення державної реєстрації прав базується на:

· визначенні необхідного розміру видатків Державного бюджету України, які забезпечили би покриття витрат на створення, запровадження та утримання органів державної реєстрації прав;

· використанні статистичних даних щодо здійснених реєстраційних дій стосовно нерухомого майна в Єдиних та Державних реєстрах інформаційної мережі Міністерства юстиції України, даних про кількість зареєстрованих актів на право власності та користування земельними ділянками і договорів оренди землі, наданих Держкомземом.

За результатами проведеного аналізу динаміки попиту на відповідні реєстраційні операції, Міністерство юстиції прийшло до обґрунтованого висновку про необхідність визначення різного розміру державного мита за проведення:

1. державної реєстрації права власності на нерухоме майно:

складатиме сім неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнюватиме ста дев'ятнадцяти гривням;

2. державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень:

складатиме три неоподатковуваних мінімуми доходів громадян, що дорівнюватиме п'ятдесяти одній гривні.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" погоджено без зауважень з Міністерством фінансів, Міністерством економіки.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" не стосується соціально-трудової сфери.

10. Прогноз результатів

Проект Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" підвищить ефективність витрат державного бюджету на створення та утримання системи органів державного управління у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, сприятиме наповненню дохідної частини Державного бюджету України.

 

Міністр  

О. В. Лавринович 

Опрос