Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О денонсации Соглашения между Украиной и Российской Федерацией по вопросам пребывания Черноморского флота Российской Федерации на территории Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.03.2011 № 8293
Дата рассмотрения: 24.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про денонсацію Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Метою прийняття Закону є денонсація Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, підписану 21 квітня 2010 року в м. Харкові, та ратифіковану Верховною Радою України 27 квітня 2010 року.

Згідно з Угодою з 28 травня 2017 року продовжується на 25 років дія Угоди між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, Угоди між Україною і Російською Федерацією про параметри поділу Чорноморського флоту та Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про взаємні розрахунки, пов'язані з поділом Чорноморського флоту та перебуванням Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 28 травня 1997 року з наступним автоматичним подовженням на наступні п'ятирічні періоди, якщо жодна зі Сторін не повідомить письмово іншу Сторону про припинення їх дії не пізніше, ніж за один рік до завершення терміну дії.

Угода між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України була підписана та ратифікована всупереч національним інтересам України та всупереч реальній волі її народу. Угода має антиконституційний та антидержавний характер, ставить під загрозу національну та економічну безпеку України, посилюючи її залежність від енергоресурсів Російської Федерації та спричиняючи штучне нарощування фінансових і боргових зобов'язань України перед Російською Федерацією.

Зазначена Угода передбачає наступне автоматичне подовження оренди військової бази в м. Севастополі без будь-яких часових обмежень, що суперечить нормам частини 7 статті 17 та пункту 14 Перехідних положень Конституції України, згідно яких на території України не допускається розташування іноземних військових баз, а використання існуючих військових баз на території України для перебування іноземних військових формувань має характер тимчасовості. Таким чином, в Угоді практично стверджується довічне перебування Чорноморського флоту Росії на території України.

Дія Угоди несе постійну загрозу державному суверенітету України та її територіальній цілісності, допускаючи розташування іноземних військових баз на суверенній території, а також втягує у потенційні міжнародні конфлікти у Чорноморському регіоні.

Закон про ратифікацію Угоди був прийнятий без попереднього розгляду у Конституційному Суді України на предмет її відповідності вимогам Конституції України. Президент України та Кабінет Міністрів України не скористалися своїм виключним правом звернутися до Конституційного Суду України про надання висновків щодо відповідності Конституції України міжнародного договору, що вносився до Верховної Ради України для надання згоди на його обов'язковість, таким чином позбавивши парламент та суспільство можливості об'єктивного оцінювання правових наслідків Угоди.

Відповідно до пункту "а" частини другої статті 24 Закону України "Про міжнародні договори України", припинення дії міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України здійснюються у формі закону України.

2. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом Закону передбачається денонсувати Угоду між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, підписану 21 квітня 2010 року в м. Харкові, та ратифіковану Верховною Радою України 27 квітня 2010 року.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Закон України "Про міжнародні договори України", а також Угода між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, Угода між Україною і Російською Федерацією про параметри поділу Чорноморського флоту та Угода між Урядом України і Урядом Російської Федерації про взаємні розрахунки, пов'язані з поділом Чорноморського флоту та перебуванням Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, підписані 28 травня 1997 року в м. Києві.

Прийняття Закону не потребує внесення змін до чинного законодавства України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону у разі його прийняття призведе до додаткових доходів у державний бюджет України, внаслідок переведення (зміни цільового призначення) земель, займаних Чорноморським Флотом РФ, у рекреаційну зону, та отриманої можливості залучення інвестицій у кримський регіон.

5. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття акта

Денонсація Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України дозволить значно скоротити ризики, пов'язані із економічною та військовою безпекою України. Україна отримає можливість ефективного управління територіями, які зараз перебувають у користуванні Чорноморського Флоту РФ, та залучення масштабних інвестицій, що призведе до соціально-економічного розвитку як регіону, так і держави в цілому.

 

Народний депутат України 

А. В. Парубій 

Опрос