Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О государственном регулировании производства и оборота спирта этилового, коньячного и плодового, алкогольных напитков и табачных изделий" (относительно лицензий на право оптовой торговли производителям вина)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.03.2011 № 8290
Дата рассмотрения: 24.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (щодо ліцензій на право оптової торгівлі виробникам вина)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону розроблений з метою усунення проблем дублювання у ліцензуванні виробництва виноробної продукції, що виникає внаслідок необхідності отримання виробниками вказаної продукції обов'язкової ліцензії на право оптової торгівлі виробленими ними товарами - алкогольними напоями.

Статтею 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено річну плату за ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями у розмірі 500000 гривень.

До 01.01.2007 року зазначена стаття цього Закону передбачала норму, за якою суб'єкти господарювання, що отримали ліцензії на виробництво або імпорт алкогольних напоїв або тютюнових виробів, здійснювали поставку цієї продукції суб'єктам господарювання оптової та роздрібної торгівлі та іншим споживачам без ліцензій на оптову торгівлю лише в межах обсягів власного виробництва (імпорту).

Законом України від 17.11.2006 р. N 374 "Про внесення змін до деяких законів України щодо плати за ліцензії та акцизного збору на виробництво спиртів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" було внесено зміни до частини четвертої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", відповідно до яких суб'єкти підприємницької діяльності, що отримали ліцензії на виробництво або імпорт алкогольних напоїв або тютюнових виробів, здійснюють поставку цієї продукції підприємствам оптової і роздрібної торгівлі та іншим українським споживачам за наявності ліцензії на оптову торгівлю.

Запровадження зазначеної норми Закону призвело до нерівних умов конкуренції між товаровиробниками та створило надмірну концентрацію ринку алкогольних напоїв, зокрема вина, великими національними виробниками, оскільки невеликі виноробні підприємства, що самі вирощують виноград, не мають можливості сплачувати високу вартість двох обов'язкових ліцензій для здійснення повного виробничо-збутового циклу.

2. Цілі і шляхи їх досягнення

Підготовлений проект дозволить за рахунок скасування ліцензії на право оптової торгівлі в обсягах власного виробництва при наявності ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв (зокрема і виноробної продукції) підтримати малого і середнього вітчизняного виробника виноробної продукції з метою підвищення ними обсягів виробництва вина з власного винограду, створення додаткових робочих місць і,як наслідок, збільшення сплати податків до Державного бюджету України.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом передбачено доповнити новою частиною статтю 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", якою регламентується ліцензування імпорту, експорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, а саме: виробники виноробної продукції (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204, 2205, 2208 20 12 00, 2208 20 62 00), які отримали ліцензії на право її виробництва, здійснюють поставку виноробної продукції в обсягах власного виробництва без ліцензії на право оптової торгівлі.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Закон України від 19 грудня 1995 року N 481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із внесеними змінами та доповненнями).

Змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України не потребує додаткових асигнувань з Державного бюджету України.

Суб'єкти господарювання - виробники виноробної продукції відповідно до чинного законодавства для збуту продукції власного виробництва повинні отримувати додатково другу ліцензію - ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями, річна плата за яку становить 500000 гривень.

Ліцензія на право оптової торгівлі як обов'язковий інститут для виробників вина породила диспропорцію конкурентного середовища на ринку вина. При виробництві до 100 тис. пляшок в рік малий виробник вина сплачує таку ж вартість за ліцензію, як і при виробництві значної кількості продукції - мільйонними тиражами. Додаткова вартість з названої причини у малих виробників вина становить на одній пляшці більше ніж 6 гривень, тобто у рази відрізняється від собівартості продукції великого виробника. Висока вартість ліцензії на право оптової торгівлі призводить до неконкурентоспроможності добросовісних виробників якісної продукції у невеликих обсягах у порівнянні з індустріальним (великим) виробництвом виноробної продукції.

Станом на 01.01.2011 р. видано ліцензій на виробництво спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового та алкогольних напоїв 266 суб'єктам, з них 140 підприємствам первинного та змішаного виноробства.

На цю дату видано ліцензій на оптову торгівлю алкогольними напоями - 363 підприємствам, з яких 63 підприємства мають одночасно ліцензії як на виробництво виноробної продукції, так і на оптову торгівлю алкогольними напоями, з них лише 27 підприємств первинного та змішаного виноробства мають виноградники, які обліковуються у них як основні засоби виробництва.

Виноградні насадження є основними засобами виробництва, які знаходяться на бухгалтерському обліку кожного підприємства незалежно від форми власності. Крім того, підприємства згідно з діючими нормативно-правовими актами України зобов'язані звітуватися перед Держкомстатом України про валовий збір урожаю, врожайність та наявні молоді і плодоносні площі виноградників за формою 29-СГ.

Переважна більшість великих спеціалізованих підприємств, які мають власні виноградні насадження, переробляють виноград, виготовляють виноробну продукцію і сплачують 500 тис. грн. за ліцензію на оптову торгівлю алкогольними напоями. На даний час такі підприємства закуповують також і виноматеріали інших виробників для розливу і подальшої її реалізації. При цьому частка придбаних виноматеріалів значно перевищує частку власної сировини. Тому при прийнятті запропонованих змін до Закону ці підприємства будуть продовжувати здійснювати щорічну сплату за ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, оскільки зменшувати обсяги реалізації вин їм буде економічно недоцільно. Тому зменшення обсягів надходжень коштів до державного бюджету від плати за ліцензії не передбачається. Натомість додатково державний бюджет отримає кошти за рахунок збору акцизного податку, податку на додану вартість та інших податків від економічної діяльності.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття Закону України сприятиме стабільному розвитку та підвищенню конкурентоспроможності виноробних підприємств, що вирощують виноград, виробляють виноматеріали та безпосередньо виготовляють вино, поліпшенню їх фінансового стану, у цілому забезпечить сприятливі умови для стабільного функціонування виноробної галузі та збільшення надходжень до державного бюджету.

 

Народні депутати України

Опрос