Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О судоустройстве и статусе судей" (относительно совершенствования порядка обнародования налоговой декларации судьи)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.03.2011 № 8288
Дата рассмотрения: 23.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (щодо вдосконалення порядку оприлюднення податкової декларації судді)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Положення статті 54 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" зобов'язують суддів загальної юрисдикції надавати щорічно до 1 травня до Державної судової адміністрації України для оприлюднення на офіційному веб-сайті судової влади копію декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації), поданої до органу державної податкової служби.

Відповідно до статті 83 вказаного Закону неподання, несвоєчасне подання та зазначення у вказаній декларації завідомо неправдивих відомостей є підставою для дисциплінарної відповідальності судді.

Збереження такого порядку подання та оприлюднення податкової декларації судді може мати наслідком порушення принципу незалежності суддів, гарантованого частиною першою статті 126 Конституції України. Оскільки, виходячи з положень частини п'ятої статті 54 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", податкова декларація, що подається суддею, повинна містити, у тому числі, відомості про нерухоме майно судді та членів його сім'ї, а також осіб, з якими він спільно проживає або пов'язаний спільним побутом.

З огляду на викладене, виникає необхідність у вдосконаленні порядку оприлюднення податкової декларації.

2. Мета і цілі прийняття проекту

Метою прийняття проекту є вдосконалення порядку оприлюднення податкової декларації судді.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Проектом пропонується внести зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та встановити обов'язок судді подавати відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, у тому числі за кордоном, за минулий рік у порядку, встановленому законом. В даному випадку мова йде про вимоги Податкового кодексу України та інших законів, що зобов'язують суддів подавати вказані відомості.

Положення законопроекту також узгоджуються з концепцією фінансового контролю, запропонованою Президентом України у проекті Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" (реєстр. N 7487), який наразі готується профільним комітетом до повторного другого читання. Так, проектом пропонується встановити, що судді подають відомості, визначені Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", за місцем роботи. При цьому, Голова та судді Верховного Суду України, голови та судді вищих спеціалізованих судів України також подають зазначені відомості до Державної судової адміністрації України у десятиденний строк з дня їх подання за місцем роботи для офіційного оприлюднення на офіційному веб-порталі судової влади.

В якості гарантії незалежності суддів проектом також передбачено, що не підлягають оприлюдненню відомості про: місце проживання судді, місце знаходження нерухомого майна, а також прізвище, ім'я, по-батькові членів його сім'ї.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не впливатиме на видаткову та/або доходну частину державного чи місцевих бюджетів.

5. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом в даній сфері правового регулювання є Закон України "Про судоустрій і статус суддів".

Реалізація положень поданого проекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших актів Верховної Ради України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту

Прийняття проекту дозволить вдосконалити порядок оприлюднення податкової декларації судді, що матиме наслідком підвищення рівня незалежності суддів.

 

Народний депутат України 

В. Пилипенко

Опрос