Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 4 Закона Украины "О сборе и учете единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование" относительно освобождения пенсионеров и инвалидов от уплаты единого взноса

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.03.2011 № 8287
Дата рассмотрения: 23.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо звільнення пенсіонерів та інвалідів від сплати єдиного внеску"

1. Обгрунтування необхідності прийняття проекту

У липні 2010 року Верховною Радою України прийнято Закон України N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон 2464-VI).

Набрання чинності вказаним Законом відбулося з 1 січня 2011 року.

Відповідно до статті 4 Закону 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, а також особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.

Мінімальна ставка єдиного внеску для зазначених осіб встановлена на рівні 34,7 % від мінімальної заробітної плати (мінімальна заробітна плата з 1 січня по 31 березня 2011 року становить 941 грн.).

Отже, мінімальна ставка єдиного внеску становить 326,53 грн. на місяць.

Фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, крім цього, сплачують ще і єдиний податок (84 грн.), а ті хто не являються "спрощенцями" або забезпечують себе роботою самостійно взагалі зобов'язані сплачувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 % від доходу.

Таким чином, з прийняттям Закону 2464-VI відбулося значне навантаження на фізосіб - підприємців та самозайнятих осіб.

Крім того, введення єдиного внеску дуже негативно відобразилося на найбільш незахищеному прошарку населення - пенсіонерах та інвалідах, що є підприємцями чи самозайнятими особами, які за станом свого здоров'я не здатні на повноцінну працю і намагаються хоч якось вижити у сьогоднішніх складних економічних умовах.

Додаткове навантаження у вигляді єдиного внеску стало непосильним для більшості пенсіонерів та інвалідів.

Вже сьогодні значна частина підприємців, а особливо пенсіонери та інваліди, ведуть мову про припинення підприємницької діяльності у зв'язку із неможливістю сплачувати, крім податкових платежів, ще і єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Крім того слід зазначити, що пенсіонери та інваліди уже отримують державні пенсії чи соціальні допомоги і сплата єдиного внеску не забезпечить підвищення відповідних виплат.

Таким чином, логічним є звільнення вказаних осіб від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Мета і завдання законопроекту - звільнення пенсіонерів та інвалідів від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом пропонується статтю 4 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" доповнити новою частиною четвертою, яка встановлює, що фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, а також особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю (науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, медичною, юридичною практикою тощо) звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони являються пенсіонерами або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Також для вказаних осіб пропонується передбачити право на добровільну участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові акти, що діють у відповідній сфері суспільних відносин:

Конституція України;

Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Реалізація запропонованого проекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат коштів з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Реалізація проекту Закону дозволить зменшити фінансове навантаження у вигляді єдиного внеску на фізосіб-підприємців та самозайнятих осіб, які являються пенсіонерами та інвалідами і вже отримують державні пенсії чи соціальні допомоги. Завдяки цьому буде збережено сотні тисяч робочих місць і відповідні бюджети не втратять надходження, які можливі у зв'язку із припиненням підприємницької діяльності великою кількістю підприємців.

 

Народний депутат України 

Н. Ю. Королевська 

Опрос