Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно ограничений в использовании вспомогательных репродуктивных технологий)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.03.2011 № 8282
Дата рассмотрения: 23.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо обмежень у використанні допоміжних репродуктивних технологій)

1. Обґрунтування необхідності прийняття закону

Конвенцією ООН про права дитини встановлено зобов'язання всіх держав, що її ратифікували, захищати дитину від усіх форм дискримінації, в тому числі і на підставі статусу та походження дитини. Конвенція вимагає здійснення заходів боротьби з незаконним переміщенням дітей. З метою захисту дитини від усіх форм фізичного і психологічного насильства, образи чи зловживань, відсутності піклування чи недбалого і брутального поводження та експлуатації, включаючи сексуальні зловживання, з боку батьків, законних опікунів чи будь-якої іншої особи, яка турбується про дитину, від зазначених держав вимагається вжиття всіх необхідних законодавчих, адміністративних, соціальних і просвітніх заходів.

Як один із заходів, спрямованих на забезпечення вищезазначеного завдання, є законодавче врегулювання питання захисту прав дітей, народжених в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, зокрема, з використанням сурогатного материнства.

Останнім часом Україна фігурує в скандальних справах, пов'язаних з порушенням прав дітей, народжених в результаті сурогатного материнства. Україна через неналежне законодавче регулювання питань допоміжних репродуктивних технологій є привабливою для іноземних громадян як своєрідна "сировинна" країна.

2. Цілі і завдання прийняття закону

Метою законопроекту є захист прав дітей шляхом законодавчого запровадження обмежень у застосуванні допоміжних репродуктивних технологій, в тому числі у використанні результатів цих технологій іноземними громадянами.

3. Загальна характеристика законопроекту

У законопроекті передбачається внесенням змін до Сімейного кодексу України та Основ законодавства України про охорону здоров'я, визначити категорії осіб, щодо яких вводиться обмеження у можливості використання результатів застосування допоміжних репродуктивних технологій, зокрема:

- громадяни України які не досягли 21 року;

- іноземні громадяни та особи без громадянства;

- особи визнані недієздатними,

- особи які перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом, що регулює зазначене питання є Сімейний кодекс України та Основи законодавства України про охорону здоров'я.

При прийнятті цього законопроекту змін до інших Законів не передбачено.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових фінансових витрат.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття цього Закону дозволить забезпечити права народженої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій дитини, посилить авторитет України як держави, здатної захистити права усіх своїх громадян на міжнародному рівні та в середини країни.

 

Народний депутат України 

К. Лук'янова

Опрос