Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно возврата вкладов физических лиц во время действия моратория на удовлетворение требований кредиторов банка за счет Фонда гарантирования вкладов физических лиц)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.03.2011 № 8279
Дата рассмотрения: 23.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо повернення вкладів фізичних осіб під час дії мораторію на задоволення вимог кредиторів банку за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Відповідно до Закону України "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб" від 20.09.2001 року N 2740-III в Україні діє Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд).

Учасниками Фонду є банки і філії іноземних банків, які мають банківську ліцензію на право здійснення банківської діяльності. Участь у Фонді банків і філій іноземних банків є обов'язковою.

Фонд гарантує кожному вкладнику - фізичній особі учасника Фонду відшкодування коштів за його вкладами, включаючи відсотки, в розмірі вкладів на день настання недоступності вкладів, але не більше 150000 гривень по вкладах у кожному із таких учасників.

На даний час "недоступність вкладів" визначена у Законі, як неможливість одержання вкладу вкладником відповідно до умов договору, яка настає з дня призначення ліквідатора банку.

Тобто, єдиним випадком запуску механізму відшкодування коштів Фондом за вкладом фізичній особі є початок процедури ліквідації банку.

Разом з тим, як показала новітня історія, під час кризи Національний банк України доволі часто вдається до введення тимчасової адміністрації у проблемному банку та мораторію на задоволення вимог кредиторів банку, наслідком чого зокрема є неможливість для вкладників - фізичних осіб отримати свій вклад (депозит) повністю або частково.

Такий мораторій може тривати "не більше ніж три місяці" (ст. 85 Закону України "Про банки і банківську діяльність"), але може бути продовжений на термін до шести місяців (ч. 2 Прикінцевих положень Закону України від 24.07.2009 р. N 1617).

Протягом усього цього часу, вклади фізичних осіб у проблемних банках фактично є одночасно і недоступними і такими що не відшкодовуються за рахунок коштів Фонду.

На нашу думку, позбавлення вкладників - фізичних осіб права на розпорядження їх власними коштами є несправедливим.

Саме тому, законопроектом пропонується у випадку введення мораторію на задоволення вимог кредиторів банку надати вкладникам - фізичним особам право отримати свій вклад у порядку, визначеному Законом України "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб".

Необхідно зазначити, що при цьому, до Фонду, згідно ст. 33 Закону перейде право кредитора щодо банку на всю суму, що підлягає відшкодуванню таким фізичним особам. Тобто, у випадку оздоровлення банку і припинення тимчасової адміністрації, такий банк компенсує Фонду кошти, сплачені Фондом вкладникам банку. Якщо ж оздоровлення банку не наступить та тимчасова адміністрація перейде у процедуру ліквідації банку із призначенням ліквідатора банку, то в такому випадку вкладники-фізичні особи й так би отримали право на відшкодування вкладів з Фонду й до Фонду би перейшло право кредитора щодо банку.

Цей законопроект стосується відшкодування виключно вкладів (депозитів) вкладників - фізичних осіб.

2. Мета і завдання запропонованого проекту Закону

Цей законопроект подається з метою захисту інтересів вкладників-фізичних осіб стосовно розпорядження їх вкладами (депозитами) у банках на випадок введення мораторію на задоволення вимог кредиторів банку, шляхом відшкодування коштів за вкладами у порядку, визначеному Законом України "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб".

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроект складається з двох розділів.

До розділу першого входять зміни до ст. ст 1, 6, 31 Закону України "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб" та ст. ст. 80, 85 Закону України "Про банки і банківську діяльність".

Розділ другий встановлює порядок набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у сфері правого регулювання законопроекту на сьогодні регулюються Законом України "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб" та Законом України "Про банки і банківську діяльність".

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту захистить інтереси вкладників-фізичних осіб у випадку введення мораторію на задоволення вимог кредиторів банку та сприятиме підвищенню довіри до банківської системи України.

 

Народні депутати України 

О. Б. Фельдман
О. А. Гейман

Опрос