Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Регламент Верховной Рады Украины (относительно усовершенствования процедуры личного голосования народными депутатами Украины на пленарных заседаниях парламента)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 31.03.2011 № 8262-1
Дата рассмотрения: 31.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України" (щодо удосконалення процедури особистого голосування народними депутатами України на пленарних засіданнях парламенту)

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Конституцією України передбачається, що голосування на засіданнях Верховної Ради України здійснюється народним депутатом України особисто (частина третя статті 84).

Закон України "Про статус народного депутата України" також встановлює вимогу особистої участі депутата у прийнятті рішень під час засідань парламенту (частина четверта статті 24).

Аналізуючи норми, встановлені чинним законодавством, можна дійти висновку, що особисте голосування народного депутата України на засіданнях Верховної Ради України означає його безпосереднє волевиявлення незалежно від способу голосування. В Конституції України відсутні положення, які надавали б право народному депутату України голосувати за іншого народного депутата України на засіданнях Верховної Ради України.

З цього приводу Конституційний Суд України у Рішенні від 7 липня 1998 року N 11-рп у справі за конституційним поданням Президента України щодо офіційного тлумачення частин другої і третьої статті 84 та частин другої і четвертої статті 94 Конституції України (справа щодо порядку голосування та повторного розгляду законів Верховною Радою України) зробив висновок, що голосування на засіданнях Верховної Ради України народним депутатом України означає його безпосереднє волевиявлення незалежно від способу голосування, тобто народний депутат України не має права голосувати за інших народних депутатів України на засіданнях Верховної Ради України.

Однак, загальновідомим фактом є те, що значна частина народних депутатів України приймає участь в засіданні Верховної Ради України шляхом передачі своєї картки іншим депутатам, що є неприпустимим з точки зору Основного Закону. Цим самим відбувається спотворення волевиявлення виборців, які довірили свої голоси окремим народним депутатам України, і, як наслідок, можна говорити, що рішення, прийняті таким шляхом, є неконституційними.

Слід зазначити, що згідно зі статтею 152 Конституції України у разі порушення встановленої Основним Законом процедури розгляду, ухвалення або набрання чинності законів, вони визнаються Конституційним Судом України неконституційними.

Такий безлад під час роботи парламенту та прийняття вкрай важливих законопроектів та інших правових актів є наслідком недосконалості системи контролю за реалізацією частини третьої статті 84 Основного Закону України.

Яскравим прикладом таких порушень Конституції України є випадок прийняття проекту Закону "Про внесення змін до Конституції України щодо проведення чергових виборів народних депутатів України, Президента України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (реєстр. N 7265 від 19 жовтня 2010 року), під час якого була порушена встановлена процедура - голосування відбувалося народними депутатами не особисто, а з використанням електронної системи, яка є недосконалою та дозволяє одному народному обранцю використовувати картки інших народних депутатів.

Тому, на сьогодні є вкрай важливим проведення особистого голосування народними обранцями, що передбачає реєстрацію та голосування народних депутатів України на пленарних засіданнях за допомогою сенсорної кнопки, що унеможливить голосування народними обранцями за чужими картками.

Враховуючи викладене, законопроектом передбачається, що реєстрація та голосування народними депутатами України здійснюється виключно за допомогою сенсорної кнопки; у випадку відсутності технічної можливості голосування за допомогою електронної системи з використанням сенсорної кнопки - голосування за кожне питання, включене до порядку денного, відбувається шляхом підняття руки.

У разі відсутності електронної реєстрації народного депутата України за допомогою сенсорної кнопки - виплати народним депутатам України за участь у пленарних засідання Верховної Ради України не нараховуються.

Законопроектом також пропонується, що у разі виявлення порушень статті 84 Конституції України та статей 37, 47 Регламенту Верховної Ради України, а саме порушення процедури особистого голосування народним депутатом України, або у випадку подачі письмової заяви про неголосування за той чи інший законопроект, або у випадку надання доказів, що фіксують спотворення волевиявлення виборців, Голова Верховної Ради не має права підписувати закони, постанови та інші акти Верховної Ради України. У цьому випадку Голова Верховної Ради зобов'язаний повернутися до процедури повторного голосування застосовуючи при цьому процедуру особистого голосування шляхом підняття рук.

Крім того, законопроектом пропонується встановити процедуру особистого голосування народних депутатів України виключно шляхом підняття руки під час розгляду законопроектів, що стосуються внесення змін до Конституції України або прийняття її в новій редакції.

2. Цілі і завдання прийняття Закону

З метою удосконалення та покращення організації голосування на пленарних засіданнях Верховної Ради України передбачається реєстрація та голосування виключно за допомогою електронної системи з використанням сенсорної кнопки, а у випадку її відсутності - шляхом підняття руки.

Також прийняття законопроекту обумовлено необхідністю забезпечення особистого голосування та присутності на пленарних засіданнях народних депутатів України під час прийняття Основного Закону України - Конституції України або внесення змін до неї.

Законопроектом передбачається внести зміни до Регламенту Верховної Ради України, передбачивши в ньому, що:

1) реєстрація та голосування народними депутатами України на пленарних засіданнях здійснюється виключно за допомогою електронної системи з використанням сенсорної кнопки або шляхом підняття руки та у разі порушення зазначеної процедури голові Верховної Ради України забороняється підписувати закони, постанови та інші акти Верховної Ради України;

2) голосування під час розгляду законопроектів, що стосуються внесення змін до Конституції України або прийняття її в новій редакції, а також розгляду будь-яких процедурних питань, пов'язаних із внесенням змін до Конституції України або прийняття її в новій редакції здійснюється народними депутатами України відкрито, особисто шляхом підняття руки;

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативними актами, що регулюють дану сферу є: Конституція України; закони України "Про статус народного депутата України"; "Про Регламент Верховної Ради України" та інші нормативно-правові акти.

Прийняття Закону не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту забезпечить безумовну реалізацію положень Основного Закону України та дозволить створити належні умови для забезпечення реалізації конституційної вимоги про особисте голосування народного депутата під час засідань Верховної Ради України.

 

Народний депутат України,
член Комітету Верховної Ради України
з питань охорони здоров'я 

А. Яценюк

Опрос