Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно отчуждения земельных участков, других объектов недвижимого имущества, на них размещенных, находящихся в частной собственности, для общественных нужд или по причине общественной необходимости относительно условий отчуждения и приобретения права собственности

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.03.2011 № 8260
Дата рассмотрения: 17.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності щодо умов відчуження та набуття права власності"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

17 листопада 2009 року прийнято Закон України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності". Під час його практичного застосування було виявлено певну кількість питань, які необхідно врегулювати шляхом коригування його норм.

Так, у статті 10 цього закону закріплено право ініціювати відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, для суспільних потреб особами, які отримали спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами.

На сьогоднішній день, через брак коштів у місцевих бюджетах, викуп земельних ділянок, іншого нерухомого майна для цих цілей практично неможливий. Це призводить до неможливості реалізації інвестиційних програм, які направлені на виконання проектів загальнодержавного значення.

Згідно з вимогами Кодексу України про надра земельні ділянки, на яких розміщені запаси корисних копалин мають передаватись виключно особам, які отримали спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування певною ділянкою надр. Таким чином, після викупу такої земельної ділянки, вона має бути передана особі, яка отримала спеціальний дозвіл (ліцензію). З урахуванням цього, доцільним є закріплення на законодавчому рівні положення щодо можливості укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки та інших об'єктів, відчужених для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності безпосередньо власником такого спеціального дозволу-ліцензії.

Крім того, доцільним є включення до законопроекту положення, які дозволяють здійснювати відчуження земельних ділянок для об'єктів, необхідних для реконструкції стадіонів та їх експлуатації, що є особливо актуальним для забезпечення проведення в Україні на належному рівні чемпіонату Європи 2012 року з футболу

На даний час у більшості приймаючих фінальну частину чемпіонату Європи 2012 року з футболу міст склалася непроста ситуація стосовно наявності необхідних для будівництва, реконструкції стадіонів так званих "вільних" (не переданих у власність чи користування) земельних ділянок, зокрема таких, що впритул прилягають до стадіонів, які підлягають реконструкції з метою розширення пропускної потужності, збільшення кількості посадочних місць для вболівальників, забезпечення максимальної безпеки вболівальників відповідно до європейських та загальносвітових норм і стандартів тощо.

2. Мета і завдання законопроекту

Ключовою метою законопроекту є удосконалення положень Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності".

3. Основні положення законопроекту

Запропонований законопроект передбачає:

1) посилення майнових гарантій приватних власників, земельні ділянки, інші об'єкти нерухомого майно, що на них розміщенні, яких підлягають відчуженню для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, шляхом:

- включення у "викупну ціну" вартості виготовлення документації, необхідної для отримання у власність житлового будинку (частини будинку, житлового приміщення), наданого замість відчужуваного, а також витрат, пов'язаних з державною реєстрацією прав на такий будинок;

- визначення вартості житлового будинку, інших будівель, споруд, що відчужуються або передаються у власність замість відчужених, за договором на підставі незалежної оцінки, проведеної відповідно до законодавства;

2) уточнення переліку суспільних потреб, для яких органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування мають право викупу земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, шляхом включення до такого переліку реконструкції та обслуговування стадіонів.

3) надання можливості укладення договору купівлі-продажу (міни) земельної ділянки та інших об'єктів, відчужених для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності безпосередньо власником спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами і здійснення заходів з такого відчуження за кошт цієї особи.

4) закріплення на законодавчому рівні можливості здійснювати в судовому порядку примусове відчуження з мотивів суспільної необхідності земельних ділянок та інших об'єктів, на користь осіб, яким належать спеціальні дозволи (ліцензії) на користування надрами, за умови попереднього та повного відшкодування ними вартості відчужуваного майна.

4. Місце законопроекту у системі чинного законодавства

Суспільні відносини у відповідній сфері регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, Законами України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", "Про оцінку земель", Кодексом адміністративного судочинства України. Реалізація положень зазначеного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація закону не потребуватиме додаткових витрат за рахунок державного бюджету.

6. Очікувані соціально-економічні, правові та інші наслідки застосування закону після його прийняття

Прийняття проекту Закону створить необхідне правове поле у відносинах відчуження земельних ділянок, іншого нерухомого майна для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності для осіб, які отримали спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами, сприятиме підвищенню правового захисту інтересів власників земельних ділянок і держави, забезпечить реалізацію проектів загальнодержавного значення, сприятиме подоланню наслідків світової економічної кризи в Україні.

 

Народні депутати України 

Д. Ю. Шпенов
В. Ф. Бевзенко

Опрос