Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс Украины (относительно обеспечения права журналистов на защиту источников информации)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.03.2011 № 8256
Дата рассмотрения: 17.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України (щодо забезпечення права журналістів на захист джерел інформації)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Важливість захисту журналістських джерел для свободи преси в демократичному суспільстві є загальновизнаним міжнародним стандартом свободи слова. Відповідно до позиції Європейського Суду з прав людини, захист журналістських джерел є однією з базових умов свободи преси, як це визнано і відображено в міжнародних механізмах, зокрема спеціальній Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи. За відсутності такого захисту джерела не матимуть стимулів допомагати пресі в інформуванні громадськості щодо питань, які становлять публічний інтерес.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", журналіст має право на збереження таємниці авторства та джерел інформації, за винятком випадків, коли ці таємниці обнародуються на вимогу суду. Відповідно до статті 21 Закону України "Про інформаційні агентства", журналіст інформаційного агентства має права та виконує обов'язки, визначені чинним законодавством України про пресу (тобто, також має право на збереження таємниці авторства та джерел інформації). Відповідно до статті 59 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", телерадіоорганізація зобов'язана зберігати у таємниці, на підставі документального підтвердження, відомості про особу, яка передала інформацію або інші матеріали за умови нерозголошення її імені.

Однак, на практиці зазначені норми Законів України порушуються, у разі проведення правоохоронними органами обшуків в приміщеннях офісів ЗМІ та у помешканнях журналістів з метою отримання без відповідного рішення суду інформації, що становить таємницю авторства та джерел інформації. Подібні інциденти вказують на необхідність поширити на журналістів встановлені чинним кримінально-процесуальним законодавством додаткові гарантії недоторканності житла та власності для окремих категорій суб'єктів професійної діяльності (зокрема, адвокатів, нотаріусів, лікарів, психологів, священнослужителів), пов'язаної із необхідністю збереження суворої конфіденційності певної інформації.

Прийняття пропонованого законопроекту дозволить захистити у практиці досудового слідства встановлене Законами України право ЗМІ на збереження таємниці авторства та джерел інформації, яке зараз де-факто тлумачиться правоохоронними органами як суто декларативне.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України (щодо забезпечення права журналістів на захист джерел інформації)" розроблено з метою реалізації світових стандартів свободи слова в демократичному суспільстві, посилення захисту журналістських джерел та права журналістів на збереження таємниці авторства та джерел інформації.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом передбачається внести такі зміни до Кримінально-процесуального кодексу України (КПК):

- доповнити перелік осіб, які не можуть бути допитані як свідки (у пункті 1 частини першої статті 69), поширивши дію цієї норми Закону на журналістів;

- доповнити КПК статтею 1821 "Умови проведення обшуку і виїмки стосовно журналістів", якою передбачається необхідність вмотивованої постанови голови апеляційного суду для проведення обшуку і виїмки у приміщеннях ЗМІ та помешканнях журналістів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини у цій сфері регулюються Конституцією України, Кримінальним кодексом України, Кримінально-процесуальним кодексом України, Законами України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Про інформаційні агентства", "Про телебачення і радіомовлення", а також Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень даного законопроекту не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Реалізація пропонованого законопроекту сприятиме безперешкодній професійній діяльності журналістів, унеможливить тиск на журналістів з боку недобросовісних і корумпованих працівників силових структур, додатково гарантуватиме права громадян, передбачені статтею 34 Конституції України.

 

Народний депутат України

А. Павловський

Опрос