Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 17-1 Закона Украины "Об электроэнергетике" (относительно условий стимулирования производства электроэнергии из альтернативных источников)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.03.2011 № 8231
Дата рассмотрения: 15.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України Про внесення зміни до статті 171 Закону України "Про електроенергетику" (щодо умов стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел)

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Відповідно до Закону України від 01.04.2009, N 1220-VI "Про внесення змін до Закону України "Про електроенергетику" щодо стимулювання використання альтернативних джерел енергії" "зелений" тариф застосовується тільки у випадку, коли частка устаткування, сировини та послуг українського походження у витратах на будівництво електростанцій становить не менше 30 % з 2012 року, і не менше 50 % з 2014.

На сьогоднішній день умови української економіки, на жаль, унеможливлюють виконання вимоги щодо питомої ваги матеріалів, робіт та послуг українського походження у вартості будівництва вітрових електростанцій: в Україні відсутнє виробництво обладнання і матеріалів для сучасних вітрових електростанцій мегаватного класу; комплектуючі до вітрових електростанцій, що виробляються в Україні не відповідають стандартам новітніх енергоефективних технологій та вимогам безпеки, мають надто низький коефіцієнт корисної дії. Українські підприємства не мають стимулів розвивати виробництво обладнання для сучасних вітрових електростанцій через значний розмір необхідних капіталовкладень та брак фінансування (наприклад, організація виробництва лише башт для вітрових установок потребує понад 500 млн. грн.). Відсутні привабливі умови залучення іноземних інвесторів для налагодження виробництва енергоефективних вітрових електростанцій в Україні. Також в Україні відсутня науково-дослідницька база конструювання високоефективних та безпечних вітрових установок. Таким чином можливість будівництва сучасних вітрових електростанцій в Україні стає заручником стримуючих економічних чинників. Зазначені фактори штучно обмежують збалансування моделі енергоринку та розвиток вітроенергетики в Україні, не сприяють покращенню екологічної ситуації, стримують розвиток вітчизняних ринків супутніх товарів та послуг (сировини, будівництва, логістики тощо).

Крім того, встановленні законом нездійснені вимоги стимулюють учасників українського ринку з виробництва "зеленої" енергії вдаватися до використання "тіньових" схем шляхом придбання комплектуючих у провідних світових лідерів (Vestas, Gamesa, GE Energy, тощо) для наступного здійснення крупновузлової зборки в України, що є перекручуванням головної мети встановлення обмежень питомої ваги - створення передумов для стимулювання виробництва вітчизняними товаровиробниками.

До того ж вимоги Закону України "Про електроенергетику" щодо питомої ваги матеріалів, робіт та послуг українського походження не враховують правил міжнародних договорів, до яких приєдналася Україна з 16 травня 2008 року відповідно до Протоколу про вступ України до Світової організації торгівлі, ратифікованого Законом України "Про ратифікацію Протоколу про вступ України до Світової організації торгівлі". Так, відповідно до статті VIII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року формальності та вимоги, які накладаються членами СОТ на імпорт чи експорт не повинні являти собою опосередкований захист вітчизняних товарів. За таких обставин запровадження вимог щодо питомої ваги матеріалів, робіт та послуг українського походження, не відповідає міжнародним зобов'язанням України, а відтак, призводить і до порушення положень статті 18 Конституції України, за якими зовнішньополітична діяльність України спрямована на забезпечення її національних інтересів шляхом підтримання взаємовигідного співробітництва з членами міжнародного співтовариства за загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права. Одним із таких загальновизнаних принципів є принцип сумлінного виконання міжнародних зобов'язань (Висновок Конституційного Суду України від 11 липня 2001 року N 3-в/2001 у справі про Римський Статут).

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Проект Закону розроблено з метою створення передумов для стимулювання будівництва на території України вітрових електростанцій мегаватного класу, поліпшенню екологічної ситуації, покращення платіжного балансу країни за рахунок скорочення споживання імпортних енергоресурсів.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до статті 171 Закону України "Про електроенергетику", відповідно до яких виключити вимоги щодо питомої ваги матеріалів, робіт та послуг українського походження по відношенню до вітрових електростанцій мегаватного класу.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання основними нормативно-правовими актами є:

Закон України "Про електроенергетику";

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших Законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного проекту Закону не вимагатиме додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття запропонованого законопроекту стимулюватиме розвиток вітрових електростанцій, буде сприяти ефективному використанню енергоресурсів, зниженню енергоємності виробництва, що позитивно вплине на фінансовий стан підприємств та збільшить конкурентоздатність виробленої продукції, поліпшенню екологічної ситуації та зниженню енергозалежності України.

 

Народні депутати України 

І. М. Глущенко
П. П. Корж
 

Опрос