Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс Украины относительно определения сроков содержания под стражей на стадии судебного рассмотрения уголовного дела

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.03.2011 № 8229
Дата рассмотрения: 15.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України щодо визначення строків тримання під вартою на стадії судового розгляду кримінальної справи"

1. Обгрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Чинний Кримінально-процесуальний кодекс України передбачає лише строки тримання під вартою та порядок їх продовження на стадії досудового слідства. В стадії судового розгляду при наявності законних підстав суд також має право застосувати до підсудного такий запобіжний захід, як взяття під варту, а також замінити його на менш суворий запобіжний захід, який обрав слідчий.

Проте, строк тримання підсудного під вартою в стадії судового розгляду у КПК України не передбачений (аж до звернення обвинувального вироку до виконання чи проголошення виправдувального вироку), а це не відповідає вимогам статті 19 Конституції України та Рішенню Конституційного Суду України від 30 травня 2001 року N 7-рп/2001, за яким неповнота регулювання суспільних відносин не відповідає конституційному визначенню України як правової держави.

Окрім того, оскільки порушене питання стосується безпосередньо прав і свобод людини і громадянина, то відповідно до статті 92 Конституції України воно має бути визначено виключно законом України.

З огляду на викладене, вбачається, що зазначене питання потребує чіткого законодавчого врегулювання з метою уникнення невиправданого затягування строків перебування підсудного під вартою.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Цей законопроект спрямований на врегулювання порядку та строків тримання підсудного під вартою у стадії судового розгляду кримінальної справи.

3. Загальна характеристика і головні положення проекту Закону

Законопроектом запропоновані зміни до статті 241 КПК України, які полягають у скороченні строків попереднього розгляду справи, а також передбачають, що кримінальна справа щодо обвинуваченого, якому обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту, повинна бути призначена до попереднього розгляду не пізніше п'яти діб. Це прискорить судовий розгляд кримінальної справи, порушеної щодо такої особи, і сприятиме законному перебуванню обвинуваченого у місцях попереднього ув'язнення.

Крім того, проектом вносяться зміни до статті 274 КПК України, яка передбачає обрання, скасування або зміну запобіжного заходу в суді. Зазначені зміни полягають в тому, що строк тримання під вартою з дня надходження кримінальної справи до суду і до постановлення вироку не може тривати більше шести місяців, крім випадків, коли суд продовжує такий тримання під вартою максимально на три місяці і лише у справах про тяжкі та особливо тяжкі злочини.

Такі положення дозволять уникнути невиправданого затягування строків розгляду кримінальної справи, строків перебування підсудного під вартою, а також інших обмежень та сприятимуть законодавчому врегулюванню цих питань.

Проектом також передбачено право підсудного, його захисника чи законного представника оскаржити ухвалу (постанову) суду про продовження строку тримання під вартою до апеляційного суду (зміни до статей 274, 349 та 382 КПК України).

Проект містить і перехідні положення, які полягають в тому, що кримінальні справи, які надійшли до суду до набрання чинності цим Законом, і не були призначені до попереднього розгляду, повинні бути призначені до такого розгляду не пізніше п'яти діб з дня набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

У даній сфері правовідносин діють Конституція України та Кримінально-процесуальний кодекс України.

Для реалізації положень закону не виникає необхідності прийняття змін до інших нормативно-правових актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Прийняття цього законопроекту та його реалізація не впливають на доходну та видаткову частини Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту дозволить усунути прогалину, що стосується порядку та строків застосування запобіжного заходу у вигляді взяття під варту в стадії судового розгляду.

 

Народний депутат України 

В. М. Стретович  

Опрос