Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О денонсации Соглашения между Кабинетом Министров Украины и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в строительстве энергоблоков N 3 и 4 Хмельницкой АЭС

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.03.2011 № 8227
Дата рассмотрения: 15.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про денонсацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Аварії, що відбулися на кількох атомних електростанціях Японії після землетрусу 11 березня 2011 року, і спричинені цими аваріями тяжкі наслідки для енергетики та екології Японії стали ще одним доказом небезпеки, що її несуть атомні електростанції.

Драматичні події на АЕС Японії підтвердили правильність прийнятого в багатьох країнах Європи та світу курсу на відмову від будівництва нових ядерних реакторів і поступове виведення з експлуатації існуючих реакторів.

Україна, яка у квітні 2011 року відзначає 25-ту річницю Чорнобильської катастрофи, повною мірою відчула трагічні наслідки екстенсивного розвитку ядерної енергетики.

Українські експерти з питань енергетики та екології упродовж тривалого часу наголошують на недоцільності побудови в Україні нових ядерних ректорів. З точки зору економіки, енергетичної та екологічної безпеки набагато ефективніше кошти, що витрачаються на побудову нових ядерних реакторів, витрачати на підвищення енергоефективності української економіки, включаючи енергозберігаючі технології та розвиток відновлювальної енергетики.

В нинішньому столітті в країнах ЄС не введено в експлуатацію жодного ядерного реактора, за винятком реактора Чарновода-2 в Румунії, котрий будувався 24 роки і побудований із застосуванням застарілих та небезпечних технологій. Водночас 61 % усіх потужностей з виробництва електроенергії, введених в експлуатацію в країнах ЄС у 2009 році, становили потужності з виробництва електроенергії з відновлювальних джерел (39 % - з енергії вітру, 16 % - з енергії Сонця за допомогою сонячних батарей, 6 % - інші види відновлювальної енергетики).

Саме в енергоефективність і відновлювальну енергетику, а не в побудову нових ядерних реакторів, вкладаються кошти країни ЄС, США, Китай, Японія та інші провідні економіки світу. Інвестиції в нові потужності відновлювальної енергетики у світі з 2007 році перевищують 100 млрд. доларів США на рік і щороку зростають в середньому на 30 %.

Прийняті на державному рівні рішення, на думку багатьох експертів, спрямовані на побудову в Україні нових ядерних потужностей, засновані на економічно невигідних та екологічно небезпечних підходах і підлягають перегляду.

Крім того, Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС є непрозорою та невигідною для України з точки зору її економічних інтересів та енергетичної безпеки. Угода не містить фінансових умов отримання позики на будівництво енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС, передбачаючи водночас необґрунтовані й надмірні зобов'язання української сторони. Ці зобов'язання передбачають закупівлю 100 % ядерного палива виключно у Росії, створюють можливість для необґрунтованого завищення ціни цього палива та електричної енергії тощо.

Всупереч усталеній практиці й державним інтересам України вищезазначену Угоду було ратифіковано Верховною Радою без укладення відповідної Кредитної угоди.

З огляду на усі вищевикладені аргументи, Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС підлягає денонсації.

2. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом передбачається денонсувати Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС, підписану 9 червня 2010 року в м. Києві і ратифіковану Верховною Радою України 12 січня 2011 року.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють Конституція України, Віденська Конвенція про право міжнародних договорів, Закон України "Про міжнародні договори України", Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття змін до інших законів не потребуватиме.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону у разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

5. Прогноз результатів

Денонсація Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС дозволить значно скоротити ризики для енергетичної та екологічної безпеки України, посилити економічну незалежність України, відмовитися від неефективних витрат та непотрібних зовнішніх запозичень.

 

Народний депутат України  

В. Кириленко 

Опрос