Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно ареста активов, связанных с финансированием терроризма и касающихся финансовых операций, остановленных в соответствии с решением, принятым на основании резолюций Совета безопасности ООН, и определении порядка доступа к таким активам

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.03.2011 № 8224
Дата рассмотрения: 14.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо арешту активів, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради безпеки ООН, та визначення порядку доступу до них"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо арешту активів, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради безпеки ООН, та визначення порядку доступу до них)" (далі - проект Закону) розроблено Державною службою фінансового моніторингу України з метою реалізації статті 17 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" та відповідно до доручення Кабінету Міністрів України від 16.11.2010 N 60420/4/1-10.

Статтею 17 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" (далі - Закон) визначено порядок зупинення фінансових операцій, щодо яких є мотивована підозра, що вони пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, чи щодо яких застосовані міжнародні санкції.

Відповідно до частини дев'ятої цієї статті порядок доступу до активів, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, встановлюється законом. Такий доступ здійснюється для покриття основних або надзвичайних витрат.

Проте, в національному законодавстві не визначено порядок "заморожування" терористичних активів та доступу до них у разі необхідності покриття основних або надзвичайних витрат.

Водночас, розробка проекту Закону обумовлена також наявністю відповідних зауважень Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF), що висловлені в Публічній заяві FATF від 22 жовтня 2010 року. Так, FATF закликає Україну усунути недоліки щодо ідентифікації та "замороження" терористичних активів (Спеціальна Рекомендація III).

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону розроблено з метою унормування процедури "заморожування" терористичних активів.

Так, пунктом 6 Порядку формування переліку осіб, які пов'язані з провадженням терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 N 745, передбачено, що у разі включення юридичної чи фізичної особи до переліку осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкції, Держфінмоніторинг невідкладно проводить аналіз наявної інформації про фінансові операції такої особи, що стали об'єктом фінансового моніторингу, а також даних єдиної державної інформаційної системи у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму на предмет встановлення відомостей про активи юридичної чи фізичної особи, включеної до переліку.

У разі виявлення активів юридичної чи фізичної особи, включеної до переліку, Держфінмоніторинг невідкладно подає до Служби безпеки України узагальнені матеріали для вжиття за наявності відповідних підстав заходів до арешту майна (вкладів) такої особи.

На сьогоднішній день процедура арешту майна (вкладів) таких осіб на законодавчому рівні не врегульована. Тому виникає прогалина в законодавчому полі в частині реалізації вимог частини дев'ятої статті 17 Закону та пункту 6 Порядку формування переліку осіб, які пов'язані з провадженням терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 N 745.

У зв'язку з цим, проектом Закону пропонується внести зміни до Кодексу адміністративного судочинства України та Законів України "Про боротьбу з тероризмом", "Про Службу безпеки України". Так, проектом Закону доповнюється стаття 1 Закону "Про боротьбу з тероризмом" в частині визначення терміну "терористичних активів".

Проектом Закону розширюються повноваження Служби безпеки України. Так, передбачається, що Служба безпеки України має право ініціювати арешт терористичних активів на невизначений строк, а також доступ до таких активів за зверненням особи, яка може документально підтвердити потреби щодо покриття основних та надзвичайних витрат.

Водночас, Закон України "Про боротьбу з тероризмом" доповнюється новими статтями 111 щодо зупинення фінансових операцій з терористичними активами та арешт таких активів та 112 щодо порядку доступу до терористичних активів.

Кодекс адміністративного судочинства України доповнюється новою статтею 1834, яка визначає особливості провадження у справах за зверненням органів служби безпеки щодо накладення або зняття арешту на терористичні активи осіб та надання доступу до них.

3. Правові аспекти

У даній сфері суспільних відносин діють:

Конституція України;

Кодекс адміністративного судочинства України;

Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму";

Закон України "Про Службу безпеки України";

Закон України "Про боротьбу з тероризмом";

Постанова Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 N 745 "Про затвердження Порядку формування переліку осіб, які пов'язані з провадженням терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкцій".

Реалізація Закону не потребуватиме внесення додаткових змін до чинних актів, а також необхідності розроблення нових правових актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону не потребує матеріальних та інших витрат.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону погоджено без зауважень - Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, погоджено за вмовчанням - Міністерством фінансів України, Міністерством закордонних справ України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць України.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Проект Закону не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.

8. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує громадського обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери.

10. Прогноз результатів

Прийняття Закону сприятиме реалізації вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" та недопущенню використання терористичних активів, що знаходяться на території України, для фінансування організації, підготовки та вчинення терористичних актів.

 

Голова Державної служби фінансового моніторингу України  

С. Г. Гуржій 

Опрос