Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно транспортных средств, которые подлежат обязательному государственному техническому осмотру

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.03.2011 № 8223
Дата рассмотрения: 14.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо транспортних засобів, які підлягають обов'язковому державному технічному огляду"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Головним міжнародним документом, що регулює питання правил дорожнього руху та безпеки на дорогах в усьому світі є Віденська Конвенція Організації об'єднаних націй від 8 листопада 1968 року про дорожній рух (з усіма поправками та доповненнями).

Статтею 39 цієї Конвенції "Технічні вимоги та огляд транспортних засобів" встановлено, що кожен транспортний засіб має задовольняти положенням Додатку 5 до цієї Конвенції та перебувати у справному вигляді. У національному законодавстві має бути передбачено проведення періодичних технічних оглядів автомобілів, які використовуються для перевезення пасажирів та мають крім місця водія понад 8 місць для сидіння, а також які використовуються для перевезення вантажів, дозволена маса яких перевищує 3500 кг та причепи до них. По можливості, національне законодавство має розповсюджувати вимоги щодо періодичних технічних оглядів на інші категорії транспортних засобів.

На практиці, система проходження державного технічного огляду в Україні має, на жаль, суто бюрократичний та корупційний характер. Більшість водіїв знають, що технічний огляд можна пройти фактично без автомобіля. Чимала кількість журналістських репортажів про успішне проходження державного технічного огляду і отримання відповідного талону в ДАІ абсолютно непридатних до експлуатації автомобілів.

На сьогодні в Україні згідно чинного законодавства державний технічний огляд транспортних засобів, що призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування та зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, здійснюється цими підрозділами, а перевірка технічного стану цих транспортних засобів під час проведення державного технічного огляду - уповноваженими суб'єктами господарювання на підставі дозволу, виданого ДАІ.

Технічний стан транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, у частині, що стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, має відповідати правилам, нормативам і стандартам, затвердженим у встановленому порядку. Обов'язок щодо забезпечення належного технічного стану транспортних засобів покладається на їх власників або інших осіб, які їх експлуатують, згідно з чинним законодавством.

При цьому, фактично під час проведення державного технічного огляду працівниками ДАІ перевіряється лише наявність полісів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, внесення обов'язкових платежів, сплата штрафів за порушення правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху, а також здійснюється контроль за своєчасністю проходження медичного огляду водіями.

Водночас, Податковим кодексом України визнано таким, що втратив чинність з 1 січня 2011 року Закон України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", а також статтями 231 - 239 Податкового кодексу запроваджено збір за першу реєстрацію транспортного засобу, платниками якого є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, що є об'єктами оподаткування. Тобто, з початку 2011 року податок з власників транспортних засобів скасовано.

Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за керування транспортними засобами, що мають технічні несправності, а також без полісів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності водіїв. А у разі несплати у добровільному порядку штрафів за порушення правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху, стягнення цих платежів на користь держави забезпечується шляхом примусового виконання органами Державної виконавчої служби.

Отже, практична користь від проведення державного технічного огляду віднині полягатиме лише у перевірці наявності у власника транспортного засобу довідки про проходження чергового медичного огляду. Натомість, пройти державний технічний огляд може одна особа, а експлуатувати відповідний автомобіль - інша. Що і відбувається на практиці.

А тому, пропонується внести до окремих законодавчих актах України зміни, згідно яких обов'язковому державному технічному огляду підлягатимуть лише автомобілі, які використовуються для перевезення пасажирів та мають крім місця водія понад 8 місць для сидіння, а також які використовуються для перевезення вантажів, дозволена маса яких перевищує 3500 кг та причепи до них. Як це вимагає чинна міжнародна Конвенція про дорожній рух.

Усі інші транспортні засоби, що беруть участь у вуличному русі і зареєстровані у ДАІ, передбачено звільнити від необхідності проходження обов'язкового державного технічного огляду.

Крім цього, для залишення необхідності проходження водіями періодичного медичного огляду, передбачено встановити обов'язок водія мати під час керування транспортним засобом медичну довідку встановленого зразка.

2. Цілі й завдання прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо транспортних засобів, які підлягають обов'язковому державному технічному огляду" розроблено із власної ініціативи та з метою вдосконалення механізму державного технічного огляду транспортних засобів та звуження можливостей для корупції у цій сфері.

3. Загальна характеристика й основні положення проекту акта

Проектом передбачено внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також законів України "Про міліцію", "Про дорожній рух" та "Про автомобільний транспорт".

Так, серед іншого, у КУпАП пропонується виключити відповідальність водіїв, які експлуатують транспортні засоби, які не пройшовши державного технічного огляду, у разі якщо ці транспортні засоби не підлягають обов'язковому державному технічному огляду.

У Законі України "Про міліцію" передбачається встановити, що повноваження ДАІ, як підрозділу МВС щодо проведення державного технічного огляду, розповсюджуються на ті транспортні засоби, що підлягають обов'язковому державному технічному огляду.

У Законі України "Про дорожній рух" запропоновано окреслити коло транспортних засобів, що підлягають обов'язковому державному технічному огляду, зокрема, йому підлягатимуть транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі, які використовуються для перевезення пасажирів та мають крім місця водія понад 8 місць для сидіння, а також які використовуються для перевезення вантажів, дозволена маса яких перевищує 3500 кг та причепи (напівпричепи) до них.

У Законі України "Про автомобільний транспорт" встановлюється, що перевізник постійно має забезпечувати відповідність вимогам законодавства технічного стану транспортних засобів, що не підлягають обов'язковому державному технічному огляду.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання є Конституція України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Віденська Конвенція ООН від 8 листопада 1968 року про дорожній рух (з усіма поправками та доповненнями), а також закони України "Про міліцію", "Про дорожній рух" та "Про автомобільний транспорт", інші нормативно-правові акти.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових витрат державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо транспортних засобів, які підлягають обов'язковому державному технічному огляду" призведе до суттєвого зменшення обсягу транспортних засобів, що підлягатимуть обов'язковому державному технічному огляду, що у свою чергу сприятиме більш ефективному використанню робочого часу великої кількості інспекторів ДАІ, отриманню вільного часу мільйонами водіїв.

Крім цього, загалом, законопроект має антикорупційне спрямування.

 

Народний депутат України  

Г. Москаль 

Опрос