Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 369 Уголовного кодекса Украины (относительно ответственности за дачу взятки)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.03.2011 № 8197
Дата рассмотрения: 03.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 369 Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за дачу хабара)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Для подолання такого негативного явища, як корупція необхідно запроваджувати нові засоби боротьби з ним.

Згідно офіційної статистики Міністерства внутрішніх справ у 2008 році за одержання хабара засуджено 543 особи і стосовно 128 осіб справи закрито, із них за ч. 1 ст. 368 КК - 280 осіб, ч. 2 ст. 368 КК - 257 осіб, ч. 3 ст. 368 - 6 осіб. Всього осіб, вироки (постанови) щодо яких набрали законної сили за цей звітний період, - 674 особи.

Давання хабара за той же звітний період: усього осіб, щодо яких вироки чи постанови набрали законної сили, - 227. Засуджено за ч. 1 ст. 369 КК - 140, стосовно 61 особи справи закрито, із них 27 - у зв'язку з дійовим каяттям, 12 - у зв'язку зі зміною обстановки, 12 - у зв'язку з передачею на поруки, 2 - у зв'язку з амністією, 3 - у зв'язку зі смертю, 5 - з інших підстав. За ч. 2 ст. 369 - засуджено 9 осіб, щодо 15 осіб кримінальні справи закрито, 8 з них закрито у зв'язку з дійовим каяттям та 7 з інших підстав, до позбавлення волі з конфіскацією майна засуджено дві особи (на строк від 5 до 10 років), сім осіб звільнено від покарання з випробуванням. Серед усіх засуджених лише три - не громадяни України. Найбільший показник щодо роду занять - працездатні особи, які на момент вчинення злочину ніде не працювали і не вчилися (43 особи).

За 2009 рік офіційна статистика МВС України містить такі дані: за одержання хабара засуджено 612 осіб, тоді як за давання хабара 78 осіб, з них 66 осіб - за ч. 1 ст. 369, одна особа - не громадянин України, та 11 осіб за ч. 2 ст. 369 КК, одна з них особа теж не є громадянином України. Найбільший показник щодо роду занять знову ж таки становлять працездатні особи, які на момент вчинення злочину ніде не працювали і не вчилися (21 особа).

За 2010 рік зареєстровано злочинів: одержання хабара - 2501, давання хабара - 412 випадків.

Практично давання хабара, згідно статистиці, або залишається непокараним, або особа звільняється від відбування покарання з випробуванням навіть за вчинення цього злочину повторно. І тільки одиниці відбувають покарання, пов'язане з позбавленням волі та конфіскацією майна. Це означає, що особа, яка вдається до давання хабара, нічим не ризикує. Інша річ, якщо кожна особа буде усвідомлювати, що за дачу хабара вона понесене реальне покарання, пов'язане з позбавленням волі, а за вчинене повторно - ще і з конфіскацією майна. Такий захід дозволить знизити "пропозицію" незалежно від "попиту" на хабар.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Законопроектом пропонується підвищення кримінальної відповідальності за дачу хабара для підвищення ефективності боротьби з хабарництвом.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Законопроектом пропонується змінити санкцію статті 369 Кримінального кодексу України, вилучивши альтернативне покарання у вигляді накладення штрафу та підвищення терміну позбавлення волі за дачу хабара. При вчиненні зазначеного злочину повторно разом з позбавленням волі обов'язково накладається покарання у вигляді конфіскації майна.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правове регулювання у даній сфері здійснюється Кримінальним кодексом України.

Прийняття цього законопроекту не потребує внесення змін до інших Законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття зазначеного проекту Закону України не потребує додаткових видатків з державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття даного законопроекту сприятиме боротьбі з хабарництвом.

 

Народний депутат України 

В. В. Шемчук 

Опрос