Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно снижения доступности табачных изделий и увеличения доходной части Государственного бюджета Украины путем повышения ставки акцизного налога на табачные изделия, табак и промышленные заменители табака)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.03.2011 № 8181
Дата рассмотрения: 01.03.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо зниження доступності тютюнових виробів і збільшення дохідної частини Державного бюджету України шляхом підвищення ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн і промислові замінники тютюну)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

У 2006 році Україна ратифікувала Рамкову Конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну. Парламентом ухвалено Закон України "Про заходи щодо попередження та зменшення споживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення". Постановою Кабінету Міністрів України N 940 від 3 вересня 2009 року затверджено Державну цільову соціальну програму зменшення шкідливого впливу тютюну на здоров'я населення на період до 2012 року.

В результаті поширеність куріння в Україні скоротилося серед чоловіків з 67 % до 50 %, а серед жінок - з 20 % до 11 %. Проте кількість курців все ще залишається дуже високою.

Одним з ефективних важелів впливу на скорочення куріння є політика високих цін і акцизів на тютюнові вироби, що і підтвердив успішний досвід України останніх років. З вересня 2008 року по січень 2011 року ціни на сигарети зросли у 3 - 4 рази, а сума акцизів у складі ціни пачки сигарет зросла у 7 - 8 разів. Виробництво і споживання сигарет скоротилося на п'яту частину і на чверть відповідно. Покладено край невпинному зростанню виробництва, котре за попередні п'ять років встигло подвоїтися. Одночасно з цим доходи бюджету від акцизів на тютюнові вироби зросли у 5 разів і у 2010 році досягли понад 13 мільярдів гривень. А з урахуванням ПДВ доходи бюджету склали близько 18 мільярдів гривень. Це більше ніж за десять років до повороту у ціновій і акцизній політиці.

Досягнутий успіх необхідно розвивати, оскільки можливості подальшого підвищення цін і акцизів на тютюнові вироби в Україні ще далеко не вичерпані. Сигарети ще залишаються удвічі дешевшими ніж у таких країнах, як Болгарія і Румунія, де рівень розвитку співставний з Україною, і чий досвід довів, що встановлені там ціни є цілком прийнятними. Крім того, після перегляду Росією свого "Трьохрічного плану підвищення акцизів", ціни в Росії знову будуть перевищувати Україну, включаючи сигарети без фільтру, у той час як в Україні підвищення цін на цей вид сигарет у 2010 році було загальмовано. Крім того, Україна, на відміну від Росії, ще не перейшла на європейські методи розрахунку одного з акцизних податків.

Також слід взяти до уваги, що посилення оподаткування тютюну буде сприяти наповненню Державного бюджету України у кризовий та післякризовий періоди.

Таким чином, необхідно продовжити активну цінову та акцизну політику держави щодо тютюнових виробів.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Цілями проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо зниження доступності тютюнових виробів і збільшення дохідної частини Державного бюджету України шляхом підвищення акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн і промислові замінники тютюну)" є продовження виваженої політики обмеження споживання тютюнових виробів через ціновий фактор і, водночас, наповнення бюджету у кризовий і післякризовий періоди.

Завданнями законопроекту є:

- скорочення споживання тютюнових виробів на 3 - 5 %;

- продовження заходів, запроваджених у липні 2010 року, в результаті яких ціни на сигарети зросли на 25 %;

- дотримання помірного перевищення цін на сигарети відносно Росії, яке не буде провокувати посилення контрабанди;

- збільшення бюджетних надходжень від акцизів і податку на додану вартість на тютюнові вироби на 30 %.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У законопроекті вносяться зміни до статей 214 і 215 Податкового кодексу України і запроваджується помірне підвищення ставок акцизів з 1 липня 2011 року, згідно таблиці:

Таблиця. Ставки акцизів на сигарети

 

з 1 січня 2011 року (чинний)

з 1 липня 2011 року

Специфічна ставка акцизу, гривень на пачку з 20 сигарет

Сигарети з фільтром 

1,92 

2,60 

Сигарети без фільтра 

0,86 

1,20 

Адвалорна ставка акцизу, відсотків 

Сигарети з фільтром 

25 % 

27 % 
 

Сигарети без фільтра 

20 % 

27 % 
 

 

від максимальної роздрібної ціни без ПДВ 

від повної максимальної роздрібної ціни 

В проекті Закону відновлюються адвалорні ставки акцизного податку на: сигари, включаючи сигари з відрізаними кінцями, та сигарили (тонкі сигари), з вмістом тютюну; тютюн та замінники тютюну, інші, промислового виробництва; тютюн "гомогенізований" або "відновлений"; тютюнові екстракти та есенції; тютюн для куріння, з вмістом або без вмісту замінників у будь-якій пропорції; жувальний і нюхальний тютюн - які були передбачені Законом України N 30/96-ВР від 6 лютого 1996 року "Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби", але в процесі підготовки Податкового кодексу України були з нього вилучені всупереч державним і суспільним інтересам.

Для акцизного оподаткування сигар, включаючи сигари з відрізаними кінцями, та сигарили (тонкі сигари), з вмістом тютюну, як одиниця вимірювання поновлюється штука замість кілограма.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Суспільні відносини у даній сфері регулюються Податковим кодексом України, законами України "Про заходи щодо попередження та зменшення споживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту сприятиме скороченню споживання тютюнових виробів ще на 3 - 5 % і збільшенню бюджетних надходжень від акцизів і податку на додану вартість на тютюнові вироби на понад 5 мільярдів гривень за рік.

Ціни на сигарети зростуть приблизно на 25 %, і це буде відповідати зростанню цін після минулого підвищення акцизів з 1 липня 2010 року. При цьому перевищення над цінами Росії по сигаретах з фільтром складе 15 %, без фільтру - 35 %.

Прийняття проекту дозволить привести визначення податкового зобов'язання по адвалорному акцизу у відповідність до європейських стандартів, що сприятиме реалізації євроінтеграційних прагнень України.

 

Народний депутат України 

Д. О. Ветвицький 

Опрос