Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно оптимизации ставок рентной платы за нефть, природный газ и газовый конденсат, добываемые в Украине)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.02.2011 № 8154
Дата рассмотрения: 24.02.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оптимізації ставок рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

До прийняття Податкового кодексу України рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, встановлювалася Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 р. Фактично упродовж двох з половиною років, що передували податковій реформі в Україні, ставки рентних платежів не змінювалися, тоді як світова ціна на нафту, а також курс долара по відношенню до гривні - зросли майже у два рази. Це призвело до величезних втрат Державного бюджету України від ненадходжень рентних платежів, до чисельних порушень та зловживань на ринку нафти і нафтопродуктів.

Згідно статті 258 прийнятого у грудні 2010 року Податкового кодексу України ставки рентної плати за вуглеводні, що видобуваються в Україні, були дещо підвищені: за природний газ - в 1,18 рази, за нафту і газовий конденсат - в 1,4 рази.

Зазначене підвищення рентної плати, за підрахунками Міністерства фінансів України, має забезпечити у 2011 році надходження до Державного бюджету України: за видобуток нафти - більше 7,6 мільярда гривень, природного газу - більше 1,6 мільярда гривень, газового конденсату - майже 2,5 мільярда гривень.

Прості ж розрахунки та приклади виробничо-фінансової діяльності лідерів видобування вуглеводнів у світі переконують, рентні надходження до держбюджету в умовах України могли б бути набагато більшими, коли б у нас функціонувала не спрощена система рентних платежів, як зараз, а ефективна система оподаткування нафтогазодобувної галузі, яка б забезпечувала стягнення в інтересах держави відповідної плати за власні природні ресурси, яка б сприяла та стимулювала інвестування у розвиток галузі, а відповідно призводила б до розширення податкової бази і стабілізації надходжень рентних платежів до держбюджету. Це можна зробити лише шляхом переходу до системи платежів за видобуток корисних копалин із застосуванням принципу рентного доходу.

Пунктом 4 розділу XIX "Перехідні положення" Податкового кодексу України передбачено внесення Кабінетом Міністрів України до 1 січня 2014 року до Верховної Ради України проекту закону про внесення змін до цього Кодексу щодо переходу до системи платежів за видобуток корисних копалин із застосуванням принципу рентного доходу.

З огляду на потенційні ненадходження до Державного бюджету України, які за чималий період до введення принципу рентного доходу будуть складати величезні мільярдні суми і які в умовах світової фінансової кризи і стану вітчизняної економіки набувають особливої ваги, вбачається дуже нагальною необхідність оптимізації діючих на даний час ставок рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, шляхом внесення змін до Податкового кодексу України.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Основною метою прийняття законопроекту є оптимізація діючих ставок рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, шляхом внесення відповідних змін до статті 258 Податкового кодексу України.

3. Загальна характеристика й основні положення законопроекту

Законопроектом запропоновані зміни до статті 258 Податкового кодексу України, які передбачають підвищення ставок рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, до рівня оптимальних на даний час.

Зокрема, за видобуті у податковому (звітному) періоді 1000 куб. метрів природного (у тому числі нафтового (попутного) газу пропонується встановити ставку рентної плати у розмірі 400 гривень, а за видобуті 1000 куб. метрів природного газу з покладів, що повністю залягають на глибині понад 5000 метрів, - 200 гривень.

Ставки рентної плати за видобутий у звітному періоді та реалізований платниками рентної плати природний (у тому числі нафтовий (попутний) газ, що використовується для потреб населення, будуть становити 100 гривень за 1000 куб. метрів у разі видобування його з покладів, що повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів, з покладів, що повністю залягають на глибині понад 5000 метрів, - 80 гривень, а видобутого з покладів на ділянках надр (родовищах) в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України - 20 гривень.

Законопроектом запропоновано також підвищити ставки рентної плати за нафту і газовий конденсат. Так, рентну плату у розмірі 3059,8 гривні треба буде перерахувати до Держбюджету за одну тонну нафти, видобутої з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів, а у розмірі 1132,2 гривні - за одну тонну нафти, видобутої з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів.

Аналогічний підхід до справляння рентних платежів передбачено і для газового конденсату: 3059,8 гривні треба буде перерахувати до Держбюджету за одну тонну газового конденсату, видобутого з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів, і 1132,2 гривні - за одну тонну газового конденсату, видобутого з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері суспільних відносин діє Податковий кодекс України.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття змін до інших законодавчих актів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону дозволить:

- забезпечити збільшення грошових надходжень до доходної частини Державного бюджету України;

- стимулювати більш раціональне видобування та використання ресурсів вуглеводнів в Україні;

- усунути чисельні порушення та зловживання на вітчизняному ринку нафти і нафтопродуктів.

 

Народний депутат України 

С. В. Гордієнко

Опрос