Идет загрузка документа (4 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые кодексы Украины (относительно ответственности за пропаганду нацизма и фашизма)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.02.2011 № 8149
Дата рассмотрения: 22.02.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких кодексів України (щодо відповідальності за пропаганду нацизму і фашизму)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону.

В суспільстві все частіше висловлюється стурбованість і протест проти численних фактів публічного схвалення нацизму і фашизму, спроб заперечення чи виправдання злочинів проти людяності, вчинених в роки Другої світової війни, зокрема злочинів, здійснюваних організацією "Вафен СС" (дивізією "СС-Галичина" та іншими), тими, хто співробітничав з фашистськими окупантами, а також проявами неонацизму і неофашизму, пропагандою агресивної націоналістичної ідеології, що ґрунтується на расових і національних упередженнях.

Ці дії, що фактично являють собою спробу ревізії Статуту Нюрнберзького Трибуналу та його вирок ще раз засудила Генеральна Асамблея ООН в ухваленій 21 грудня 2010 року Резолюції "Неприпустимість певних видів практики, які сприяють ескалації сучасних форм расизму, расової дискримінації, ксенофобії та пов'язаної з ними нетерпимості". Генеральна Асамблея закликала держави - члени ООН вживати у відповідності з міжнародно-правовими нормами більш ефективні заходи у боротьбі із зазначеними явищами і екстремістськими рухами, які створюють реальну загрозу демократичним цінностям.

Саме цим обумовлене винесення проекту Закону "Про внесення змін до деяких кодексів України (щодо відповідальності за пропаганду нацизму і фашизму)" і пропозиція встановлення кримінальної відповідальності за зазначені злочини.

Законодавство України встановлює заборону пропаганди фашизму.

Так, Закон України "Про суспільну мораль" забороняє виробництво та розповсюдження продукції, яка пропагує фашизм та неофашизм.

Закон України "Про об'єднання громадян" забороняє діяльність об'єднань громадян, метою яких є пропаганда фашизму чи неофашизму.

Закон України "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 років" встановлює, що Україна неухильно дотримується взятих міжнародних зобов'язань щодо недопущення проявів фашизму в будь-якій формі на своїй території.

Однак вітчизняне кримінальне законодавство не містить конкретних норм, які встановлювали б відповідальність за такі злочини.

2. Цілі і завдання прийняття акту

Мета запропонованого законопроекту - захист історичної пам'яті відносно подій, які мали місце під час Великої Вітчизняної війни та запобігання проявам неофашизму.

3. Правові аспекти

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття змін до інших законів не потребує.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону України не потребує витрат з Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних та інших результатів

Прийняття проекту Закону України сприятиме збереженню та поважному ставленню до історичної пам'яті українського народу, недопущенню активізації прихильників неонацизму.

 

Народні депутати України 

Симоненко П. М.
Бевз В. А.
 

Опрос