Идет загрузка документа (4 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы Украины (относительно введения казни как вида наказания)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.02.2011 № 8148
Дата рассмотрения: 18.02.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України" (щодо впровадження смертної кари як виду покарання)

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Законопроект розроблено у зв'язку з непоодинокими випадками вчинення при обтяжуючих обставинах особливо тяжких злочинів - умисних убивств, що викликають широкий резонанс у суспільстві. Від громадян України надходять чисельні настійні вимоги посилити відповідальність за їх вчинення - передбачити можливість застосування - як виняткової міри покарання - смертної кари за умисні вбивства, вчинені з особливою жорстокістю, або способом, небезпечним для життя багатьох людей, або у поєднанні із згвалтуванням чи насильницьким задоволенням статевої пристрасті неприродним способом, або вчинене на замовлення, або вчинене за попередньою змовою групою осіб, або якщо наслідком такого злочину стала загибель двох чи більше людей, тощо. Саме це й передбачається даним законопроектом.

Хоча загальною тенденцією в світі є відмова від смертної кари, кримінальне законодавство багатьох країн передбачає можливість застосування такої міри покарання. За даними громадської організації "Міжнародна амністія", 80 держав скасували смертну кару за всі види злочинів, 15 держав скасували її за будь-які злочини, крім виняткових випадків (таких як військові злочини), у 23 країнах смертна кара законодавством передбачена, але фактично вона не застосовується. Водночас 78 держав і територіальних утворень зберігають і застосовують смертну кару. Серед них - Сполучені Штати Америки, Китайська Народна Республіка, Японія, Єгипет та інші держави.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Головна мета законопроекту - посилення кримінальної відповідальності за особливо тяжкі злочини - умисного вбивства за обтяжуючих обставин.

3. Правові аспекти

Загальна Декларація прав людини в принципі смертну кару не забороняє, а Міжнародним пактом про громадянські і політичні права дозволяється її застосування за найтяжчі злочини.

Відносини у даній галузі регулюються Кримінальним та Кримінально-процесуальним кодексом України. Прийняття Закону не потребує змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Застосування Закону в разі його прийняття не вимагатиме додаткових видатків з Державного бюджету України. До того ж, держава не витрачатиме кошти на утримання особливо небезпечних злочинців, які вчинили умисні убивства при обтяжуючих обставинах і досі засуджувались до довічного позбавлення волі.

5. Прогноз соціально-економічних та інших результатів

Впевнені, що прийняття Закону слугуватиме стримуючим чинником для тих, хто може вчинити такі злочини, сприятиме захисту конституційного права громадян - право на життя і буде схвально сприйняте переважною більшістю наших співвітчизників.

 

Народні депутати України

П. М. Симоненко (N 404)

І. В. Алексєєв (N 413)

В. А. Бевз (N 410)

Опрос