Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О процедуре подготовки и утверждения новой Конституции Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.02.2011 № 8143
Дата рассмотрения: 21.02.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про процедуру підготовки та затвердження нової Конституції України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про процедуру підготовки та затвердження нової Конституції України" розроблений на забезпечення реалізації права народу визначати і змінювати конституційний лад в Україні, яке закріплюється статтею 5 Конституції України, з метою дотримання принципу народовладдя.

В підпункті 4.1 пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України у справі про здійснення влади народом від 5 жовтня 2005 року N 6-рп/2005 закріплюється: "На думку Конституційного Суду України, положення частини третьої статті 5 Конституції України треба розуміти так, що народ як носій суверенітету і єдине джерело влади може реалізувати своє право визначити конституційний лад в Україні шляхом прийняття Конституції України на всеукраїнському референдумі". Оскільки Конституція України не містить чітких положень щодо порядку прийняття нової Конституції України (нової редакції Конституції України), процедура підготовки проекту нової Конституції України на сьогодні законодавством України не визначена. Враховуючи політико-правову ситуацію в України, заклики Президента України про необхідність створення Конституційної Асамблеї України, установче для всієї правової системи Рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2010 року, яким Конституційний Суд визнав неконституційним Закон України "Про внесення змін до Конституції України" від 8 грудня 2004 року N 2222 на підставі порушення встановленої Конституцією України процедури його розгляду та ухвалення, а також з перевищенням своїх повноважень відновив дію конституційних положень у редакції від 28 червня 1996 року з метою забезпечення конституційних положень частини другої та четвертої статті 5 Конституції України, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, ніхто не може узурпувати державну владу на сьогодні існує необхідність правового визначення процедури підготовки проекту нової Конституції України, прийняття її та винесення нової Конституції України на затвердження всеукраїнським референдумом.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Ціль проекту Закону: на забезпечення реалізації виключного права народу визначати і змінювати конституційний лад в Україні, принципу установчої влади народу встановити процедуру підготовки проекту нової Конституції України, який виноситься на затвердження всеукраїнським референдумом, зокрема визначити організацію, порядок формування та діяльності спеціально уповноваженого органу установчої влади - Конституційної Асамблеї України

Завдання проекту Закону: забезпечення реалізації установчої влади Українського народу, зокрема виключного права народу визначати і змінювати конституційний лад в Україні, відповідно до Конституції України та рішень Конституційного Суду України; ввести в правове поле діяльність спеціально уповноваженого органу установчої влади - Конституційної Асамблеї України, зокрема визначити організацію, порядок формування та діяльності Конституційної Асамблеї України.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроект "Про процедуру підготовки та затвердження нової Конституції України" складається з 5 розділів, два з яких поділяються на глави, і містить 54 статей.

Розділ I "Загальні положення" визначає етапи підготовки проекту нової Конституції України, а також загальні положення щодо Конституційної Асамблеї України, зокрема завдання та повноваження Конституційної Асамблеї України, принципи її діяльності.

Розділ II "Склад та порядок формування Конституційної Асамблеї України" складається з трьох глав та врегульовує склад Конституційної Асамблеї України, статус її членів - народних обранців Конституційної Асамблеї, порядок формування Конституційної Асамблеї України, зокрема засади виборів народних обранців України, а також підстави та порядок припинення повноважень Конституційної Асамблеї України.

Розділ III "Організація діяльності Конституційної Асамблеї України" складається з двох глав та врегульовує структуру та органи Конституційної Асамблеї України, а також порядок роботи Конституційної Асамблеї України.

Розділ IV "Гарантії діяльності Конституційної Асамблеї України та народних обранців" встановлює гарантії трудових прав народних обранців та гарантії діяльності Конституційної Асамблеї.

Заключний Розділ V "Прикінцеві положення" визначає порядок набрання чинності Законом України "Про процедуру підготовки та затвердження нової Конституції України".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом у даній сфері правового регулювання є Конституція України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону буде потребувати додаткових витрат з Державного бюджету України у випадку початку процедури прийняття нової Конституції України для проведення виборів народних обранців України та забезпечення діяльності Конституційної Асамблеї України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Законодавче закріплення процедури підготовки проекту нової Конституції України призведе до реалізації принципу установчої влади народу в Україні, забезпечення проведення конституційної реформи України в правовому полі та посилення охорони діючої Конституції України.

Це буде сприяти утвердженню України на її шляху до побудови правової держави, а також позитивно вплине на дієвість Конституції України та стан політичних відносин, міжнародне визнання України як держави, яка розвивається в демократичний бік.

 

Народний депутат України 

Т. С. Стецьків  

Опрос