Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О безотлагательной эвакуации граждан Украины из других государств в случае возникновения в них чрезвычайных ситуаций

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.02.2011 № 8123
Дата рассмотрения: 17.02.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про невідкладну евакуацію громадян України з інших держав у випадку виникнення в них надзвичайних ситуацій"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Відповідно до Конституції України, Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами (ст. 25).

Відтак, кожен громадянин України, перебуваючи за межами України, має право на піклування та захист Держави.

Стаття 25, що містить вказаний припис, знаходиться у Розділі II Конституції України "Права, свободи та обов'язки людини і громадянина".

Отже, право громадянина, що перебуває за межами України, на піклування та захист Держави є конституційним правом людини.

Відповідно до статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.

Відтак, реалізація прав громадян України, які знаходиться за її межами, на піклування та захист, в тому числі права на евакуацію у випадку виникнення надзвичайних ситуацій, повинна регулюватися виключно законами України.

Законопроектом пропонується надати повноваження щодо здійснення заходів із невідкладної евакуації громадян України, які перебувають на території іноземної країни, у якій виникла або є загроза виникнення надзвичайної ситуації, відповідним консульським установам або дипломатичним представництвам які здійснюють консульські функції.

Відповідні заходи пропонується фінансувати за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, передбаченого для виплат, які пов'язані з виконанням консульських функцій дипломатичними представництвами та функціонуванням консульських установ України за кордоном.

У випадку необхідності отримання додаткових коштів на невідкладну евакуацію громадян України, пропонується надати Міністерству закордонних справ України повноваження щодо звернення до Кабінету Міністрів України для отримання додаткових коштів за рахунок резервного фонду державного бюджету.

Відповідно до абз. 15 п. 1 ч. 1 ст. 20 Закон України "Про Кабінет Міністрів України", Кабінет Міністрів України у сфері економіки та фінансів приймає рішення про використання коштів резервного фонду Державного бюджету України.

2. Мета і завдання запропонованого проекту Закону

Цей законопроект подається з метою визначення гарантій прав громадян щодо захисту під час перебування їх за межами України, на випадок виникнення надзвичайних ситуацій у іноземній країні.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроект складається з шести статей.

Статті перша - п'ята встановлюють приписи щодо невідкладної евакуації громадян України, що перебувають в країнах де виникла надзвичайна ситуація, яка загрожує їх життю та здоров'ю.

Стаття шоста встановлює порядок набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у сфері правого регулювання законопроекту на сьогодні регулюються підзаконними актами. Зокрема це постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 р. N 960 "Про затвердження Положення про Міністерство закордонних справ України" та постанова Кабінету Міністрів України від 23.04.2001 р. N 381 "Про затвердження Порядку зарахування до державного бюджету та використання коштів, отриманих за вчинення консульських дій за межами України".

Крім цього, Україна бере участь в Угоді про взаємодію держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав на випадок евакуації їх громадян з третіх країн у разі виникнення надзвичайних ситуацій, яку ратифіковано Законом N 233-XIV від 05.11.1998 р.

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону України "Про невідкладну евакуацію громадян України з інших держав у випадку виникнення в них надзвичайних ситуацій" сприятиме гарантуванню прав на захист громадян, які перебувають за межами України та слугуватиме підвищенню авторитету Української Держави.

 

Народні депутати України 

О. Б. Фельдман
О. А. Гейман
 

Опрос