Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно совершенствования процедуры голосования на выборах и референдумах

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.02.2011 № 8100
Дата рассмотрения: 14.02.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення процедури голосування на виборах та референдумах"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення процедури голосування на виборах та референдумах" (далі - законопроект) розроблений з метою ефективної підготовки і проведення виборів всіх рівнів та запобігання практиці масового застосування технології підкупу виборців.

Протягом 2007 - 2010 років все частіше виявляються факти масового застосування технології підкупу виборців, пов'язаною із переданням стороннім особам фотографій заповненого виборчого бюлетеня з наступним отриманням за це винагороди.

Такі дії сприяють викривленню дійсного волевиявлення виборців, дозволяють окремим політикам отримувати перевагу завдяки своїм грошовим ресурсам, а не особистим якостям та політичній платформі. У зв'язку із цим виникає необхідність закріпити можливість виявляти ці факти фотографування бюлетенів та запровадити відповідальність за купівлю таких фотографій.

Згідно норм діючого виборчого законодавства, запобігання практиці масового застосування технології підкупу виборців є неможливим, оскільки контроль за діями виборця у кабінці для голосування заборонений, а сам по собі факт передачі фотографії законом як карний не визначається.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Законопроект спрямований на необхідність закріпити можливість виявляти факти фотографування бюлетенів та запровадити відповідальність за купівлю таких фотографій, з метою ефективної підготовки та проведення виборів всіх рівнів та оптимізацію роботи виборчих комісій.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

З метою подолання вищенаведеної практики пропонується доповнити виборче законодавство та Кодекс про адміністративні правопорушення нормами, що в комплексі призведуть до наступного:

- Кабінки для голосування будуть закриті лише на рівні 50 см вище та нижче столика, на якому виборець заповнює бюлетень. Таким чином буде забезпечено поєднання таємниці волевиявлення та можливості для спостерігачів та працівників правоохоронних органів бачити, чи не порушує виборець законодавство.

- Фотографування чи інший спосіб фіксації змісту заповненого виборчого бюлетеня буде заборонений. Також буде заборонено передавати та отримувати фотографію заповненого виборчого бюлетеня.

- За фотографування виборчого бюлетеня, передачу фотографії та отримання фотографії запроваджується адміністративна відповідальність у вигляді штрафу та конфіскації засобу фіксування.

Треба також зазначити, що запропонований засіб запобігання практиці масового застосування технології підкупу виборців є досить м'яким (запроваджується адміністративна відповідальність), але виваженим і достатньо дієвим в реальних умовах в день волевиявлення виборців.

4. Правові аспекти

Правові засади проведення виборів врегульовані Законом України "Про вибори народних депутатів України", "Про вибори Президента України" та "Про вибори місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Питання адміністративної відповідальності закріплено Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Порушено в законопроекті питання на даний момент чинним законодавством не врегульоване.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших Законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз результатів

Реалізація законопроекту сприятиме наближенню України до європейських стандартів проведення виборів, сприятиме розвитку громадянського суспільства в Україні.

 

Народний депутат України 

Ю. В. Одарченко 

Опрос