Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в раздел XX "Переходные положения" Налогового кодекса Украины относительно урегулирования отдельных положений вывоза товаров в таможенном режиме экспорта предприятиями-производителями

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.02.2011 № 8091
Дата рассмотрения: 08.02.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо врегулювання окремих положень вивезення товарів в митному режимі експорту підприємствами-виробниками"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Щоразу обговорюючи питання поставок природного газу в Україну, чи то переймаючись питаннями від'ємного зовнішньоторговельного балансу, проблемами енергозбереження та енергонезалежності країни або проблемами викидів парникових газів ми не помічаємо розвитку такої нової, а для багатьох і незвичної галузі як альтернативна біоенергетика - галузі, представленої альтернативними до традиційних, видами палива - палива з відновлювальних джерел енергії.

Суть запропонованих змін наступна:

По-перше, існуючим класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), затвердженим Законом України "Про Митний тариф України" N 2371-III, прийнятим 05.04.2001 р., із змінами та доповненнями, взагалі не виділяється такий вид товарів, як альтернативні види палива, вони частково є лише складовою деяких товарних груп, до яких належить сировина для виробництва альтернативних видів палива.

Так товарна група 4401 вищезгаданого Українського класифікатора товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) має такий зміст:

"Деревина паливна у вигляді колод, полін, хмизу, гілок, сучків тощо; деревна тріска або стружка; тирса, тріска, стружка, уламки та відходи деревини та скрап, агломеровані або неагломеровані, у вигляді колод, полін, брикетів, гранул тощо…"

Тобто, товарна група кодів 4401 УКТЗЕД складається з:

1. Товарів, які проходять лише первинну обробку безпосередньо лісогосподарськими та спорідненими з ними підприємствами, та можуть використовуватись лише як сировина для інших підприємств, а саме:

- деревина паливна у вигляді колод, полін, хмизу, гілок, сучків тощо деревна тріска або стружка; тирса, тріска, стружка, уламки та відходи деревини та скрап;

2. Товарів, для яких товари, наведені вище, є лише сировиною і які пройшли обробку переробними підприємствами, змінили фізико-механічні властивості та якісні характеристики, а саме:

- деревна тріска або стружка; тирса, тріска, стружка, уламки та відходи деревини та скрап, агломеровані або неагломеровані, у вигляді колод, полін, брикетів, гранул тощо.

При цьому деревні гранули та брикети є новим продуктом кінцевого споживання, вироблений з відходів деревини, та не є сировиною, як інші товари даної товарної групи.

По-друге, незважаючи на важливість розвитку власного виробництва альтернативних видів палива, з 01.01.2011 підприємства - виробники цієї продукції, яка не користується попитом на території України у зв'язку з її новизною та недофінансування державних програм, направлених на створення внутрішнього ринку споживання таких видів палива, отримали додаткові перешкоди для свого розвитку у вигляді пункту 15 підрозділу 2 Перехідних положень Податкового кодексу України.

Так основною метою впровадження пункту 15 підрозділу 2 Перехідних положень Податкового кодексу України є створення додаткових перешкод для експорту непереробленого товару (сировини) за кордон та стимулювання і розвиток вітчизняних переробних підприємств, однак перешкода виникла не лише для експортерів сировини (у вигляді сплати податку на додану вартість за ставкою 20 %), але й для підприємств - виробників альтернативного палива, що виконують переробку зазначеної сировини і реалізують за кордон продукт кінцевого споживання.

Так, наприклад, для кодів УКТ ЗЕД 4402, 4410, 4411, 4412 та 4413 00 00 00 зазначені обмеження відсутні, а технологічних процес наближений до процесу створення брикетів, гранул, та містить обов'язкові процеси подрібнення сировини у щепу, яка є напівфабрикатом у виготовленні кінцевої продукції, - брикетів та гранул.

Незважаючи на те, що Законом України "Про альтернативні види палива" N 1391-VI від 21.05.2009 передбачені стимулюючі заходи для розвитку даної галузі, адже виробництво біопалива з відходів деревини - це утилізація відходів деревообробки, це зачистка лісів від гілля, сучків, пеньків, величезні об'єми яких щороку згнивають в лісах України, пункт 15 підрозділу 2 Перехідних положень Податкового Кодексу України ці заходи зводить нанівець.

При належній державній підтримці вже в недалекому майбутньому виробники біопалива зможуть запропонувати державі хорошу альтернативу традиційним видам палива - біологічно чисте, з відновлювальних джерел енергії паливо, а враховуючи потенціал вітчизняних деревних ресурсів, і зміцнити енергетичну незалежність України.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є врегулювання на законодавчому рівні розвитку вітчизняної галузі альтернативних твердих видів палива.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується внести зміни до першого абзацу пункту 15 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України. Оскільки останньою стадією виробництва брикетів та гранул є пресування дрібної фракції деревного пилу, який утворюється після декількох стадій обробки деревини та її послідуючим висушуванням. Отже, брикети та гранули відносяться до кінцевого, готового до споживання, продукту.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правове регулювання у даній сфері здійснюється відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України, Закону Україні "Про Митний тариф України", інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Реалізація положень поданого законопроекту змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього законопроекту, як і його реалізація, не потребує додаткових фінансових витрат з державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Реалізація положень законопроекту забезпечить:

- підвищення зайнятості населення у регіонах, в яких відсутня важка промисловість;

- вагомий внесок у позитивний торгівельний баланс України;

- підвищення конкурентоздатності вітчизняних виробників альтернативних видів твердого палива.

Безперечним позитивом у реалізації положень законопроекту в господарській діяльності є поступове покращення екологічної ситуації, забезпечення енергетичної безпеки та зменшення залежності України від імпортованих енергоносіїв.

 

Народні депутати України

Г. М. Калетнік

П. А. Климець

М. В. Перестенко

Опрос