Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс административного судопроизводства Украины относительно сроков обращения в суд

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.12.2010 № 7467
Дата рассмотрения: 06.06.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" щодо строків звернення до суду

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Перехідними положеннями Закону України "Про судоустрій і статус суддів" було внесено зміни, зокрема, до Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Однією з новел стало скорочення загального строку звернення до адміністративного суду з одного року до шести місяців (зміни до частини другої статті 99). Це положення звужує гарантії права людини на захист шляхом звернення до суду всупереч частині третій статті 22 Конституції України щодо неможливості звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів. Тому проект передбачає повернути громадянам можливість впродовж року звертатися до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів.

Потреба доповнення статті 99 КАС України частиною шостою (передбачає трьохрічний строк звернення до суду у соціальних спорах) випливає з необхідності покращити доступ до правосуддя найменш соціально захищених громадян, позбавити їх зайвої судової тяганини. Адже за новими положення частини другої КАС України звертатися до суду з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг потрібно буде кожні шість місяців. Це додаткові клопоти та фінансові витрати для громадян, а також збільшене в шість разів навантаження на суди.

Як відомо, 9 вересня 2010 року Конституційний Суд України ухвалив Рішення N 19-рп/2010 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами". Таким чином, з 9 вересня 2010 року втратили чинність положення пункту 2 частини 1 статті 15 Цивільного процесуального кодексу України, згідно з яким загальні суди з 10 березня 2010 року розглядали у порядку цивільного судочинства соціальні спори. За таких обставин тисячі людей втратили можливість звернення до суду у межах трьохрічного строку, оскільки Цивільний процесуальний кодекс встановлював саме трирічний строк позовної давності. З метою захисту прав, свобод та інтересів осіб, встановлюється трирічний строк звернення до адміністративного суду щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

2. Цілі і завдання проекту Закону

Законопроект підготовлено з метою забезпечення ефективного судового захисту прав, свобод та інтересів осіб, оптимізації роботи судів, економії бюджетних коштів на розгляд справ.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до статті 99 КАС України, встановивши річний строк звернення до адміністративного суду та доповнивши частиною шостою такого змісту:

"6. Для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг встановлюється трьохрічний строк".

Крім того, проектом пропонується доповнити новим пунктом 111 Розділ VII "Прикінцеві та перехідні положення" КАС України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини в даній сфері регулюються Кодексом адміністративного судочинства України.

Реалізація положень законопроекту після його прийняття змін до інших законів не потребуватиме.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту у разі його прийняття не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Реалізація положень законопроекту розширить процесуальні права і гарантії особи, що звертається до суду, а механізм судового захисту її прав стане більш ефективним та доступним.

 

Народний депутат України 

О. Ю. Шустік

Опрос