Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О единых принципах пенсионного обеспечения граждан и стипендиях работникам культуры, образования, здравоохранения, социального обеспечения и некоторым другим категориям лиц

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.06.2011 № 7455-1
Дата рассмотрения: 03.06.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про єдині принципи пенсійного забезпечення громадян та стипендії працівникам культури, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення та деяким іншим категоріям осіб"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Прийняття проекту Закону України "Про єдині принципи пенсійного забезпечення та державні стипендії працівникам культури, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення та деяким іншим категоріям осіб" обумовлено необхідністю встановлення єдиного підходу щодо обчислення пенсій для всіх категорій громадян, а також підвищення соціального статусу працівників культури, медичних, педагогічних працівників.

Сьогодні в Україні діє більше 10 законів, які визначають пенсійне забезпечення громадян та встановлюють різні підходи в нарахуванні пенсій.

На жаль, рівень пенсійного забезпечення працівників закладів культури, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення впродовж багатьох років залишається на рівні нижче середнього розміру пенсії.

Таке соціальне становище освітян та медичних працівників є однією із причин невисокого рівня надання послуг у сфері охорони здоров'я, освіти та культури та безумовно потребує його покращення шляхом підвищення соціальних стандартів працівників у цій сфері.

Проект акта спрямований на безумовну реалізацію соціальних стандартів, що мають відповідати потребам гідного життя людини, гарантованих Конституцією України, та дозволить докорінно змінити систему соціального захисту працівників культури, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення та деяких інших категорій осіб.

Встановлення державних стипендій, зокрема, працівникам закладів освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, національних, державних та інших закладів культури у розмірі від 30 до 100 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, залежно від займаної посади, а також збільшення особам, які мають 25 і більше років стажу роботи на відповідних посадах, розміру державної стипендії на 2 відсотки прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, за кожний повний рік такої роботи понад 10 років, але не більше 150 відсотків, сприятиме покращенню соціально-економічного становища таких працівників.

Водночас, прийняття проекту акта дозволить створити умови для уніфікації пенсійного законодавства та встановити єдиний підхід в додатковому пенсійному забезпеченні працівників, які виконують функції держави.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Проект Закону України "Про єдині принципи пенсійного забезпечення та державні стипендії працівникам культури, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення та деяким іншим категоріям осіб" розроблено з метою встановлення єдиних принципів пенсійного забезпечення громадян шляхом визначення умов, норм і порядку встановлення державної стипендії окремим категоріям осіб, трудова діяльність яких пов'язана з виконанням функцій держави.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом передбачається впровадження пенсійного забезпечення на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для таких категорій осіб як державні службовці, науковці, народні депутати, прокурори, судові експерти, митники, дипломатичні працівники, журналісти, працівники Національного банку України та органів місцевого самоврядування, які вперше будуть займати ці посади.

Додатково до пенсій на загальних підставах для цієї категорії осіб, а також для працівників закладів освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення та деяким іншим категоріям осіб, які набули право на пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пропонується встановити державні стипендії.

Розмір державної стипендії передбачається у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, незалежно від розміру одержуваних особою, пенсії або державної соціальної допомоги, а також незалежно від розміру одержуваного нею заробітку (доходу), за рахунок коштів Державного бюджету України.

Проектом акта пропонується запровадити його у дію з 1 січня 2012 року.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відповідно до статті 93 Конституції України право законодавчої ініціативи у Верховній Раді Україні належить, зокрема, Кабінету Міністрів України. Водночас, виключно Законом регулюються найбільш значущі, найважливіші суспільні відносини шляхом встановлення загальнообов'язкових правил (норм).

Прийняття даного законопроекту потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

Перелік нормативно-правових актів у даній сфері правового регулювання:

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

Закон України "Про державну службу";

Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність";

Закон України "Про статус народного депутата України";

Закон України "Про прокуратуру";

Закон України "Про судову експертизу";

Закон України "Про дипломатичну службу";

Закон України "Про Національний банк України";

Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування";

Закон України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів";

Митний кодекс України;

Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень даного законопроекту потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України.

Фінансування додаткових видатків на виплату стипендій пропонується здійснювати за рахунок економії коштів, які надавалися до цього часу у вигляді дотації Пенсійному фонду України з державного бюджету на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, а також за рахунок економії коштів, які раніше спрямовувалися на виплату пенсій народним депутатам та високопосадовцям.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Реалізація положень проекту акта щодо встановлення державних стипендій дозволить посилити соціальний захист працівників культури, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення та інших категорій осіб.

Крім цього, прийняття цього проекту, що встановлює єдині правила призначення та перерахунку пенсій, надасть можливість уніфікувати принципи нарахування пенсій та здійснювати пенсійне забезпечення за правилами, визначеними згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

 

Народний депутат України 

А. М. Павловський 

Опрос