Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О ратификации Соглашения между Кабинетом Министров Украины и Правительством Азербайджанской Республики о мерах, касающихся развития сотрудничества в сфере транспортировки нефти территорией Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.11.2011 № 235
Дата рассмотрения: 11.11.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту закону України "Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Азербайджанської Республіки про заходи, які стосуються розвитку співробітництва в сфері транспортування нафти територією України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект закону України "Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Азербайджанської Республіки про заходи, які стосуються розвитку співробітництва в сфері транспортування нафти територією України" (далі - проект закону) підготовлено відповідно до висновку Міністерства юстиції України щодо внутрішньодержавної процедури, необхідної для набрання чинності Угодою.

Зобов'язання сторін щодо забезпечення виконання внутрішньодержавних процедур набуття чинності Угоди, передбачені пунктом 4.4 Протоколу 9-го засідання Спільної міжурядової українсько-азербайджанської комісії з питань економічного співробітництва, підписаного Першим віце-прем'єр-міністром України - Міністром економічного розвитку і торгівлі України А. Клюєвим та першим заступником Прем'єр-міністра Азербайджанської Республіки Я. Еюбовим 21.04.2011 у м. Баку.

Угодою закріплено домовленості Сторін щодо умов, обсягів і напрямів транспортування нафти Азербайджанської Сторони системою магістральних нафтопроводів України, а також створення умов для збільшення обсягів транспортування нафти територією України.

Зазначена Угода визначає основні принципи і засади співробітництва Сторін на міжурядовому рівні з транспортування азербайджанської нафти територією України та створює правову базу для розвитку співробітництва і формування відповідних договірних відносин на рівні господарюючих суб'єктів сторін.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект закону розроблено з метою забезпечення виконання внутрішньодержавних процедур щодо набуття чинності Угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом Азербайджанської Республіки про заходи, які стосуються розвитку співробітництва в сфері транспортування нафти територією України від 28.01.2011.

Згідно з висновком Міністерства юстиції (листи від 03.06.2011 N 16300 - 12.1 та від 15.04.2011 N 5063-0-26-1143) зазначена Угода має бути ратифікована Верховною Радою України відповідно до пункту е) частини другої статті 9 Закону України "Про міжнародні договори України".

Азербайджанська Сторона здійснила внутрішньодержавні процедури набрання чинності Угоди, про що було поінформовано Українську Сторону відповідною нотою Міністерства закордонних справ Азербайджанської Республіки від 03.05.2011 N 05/11-1059/03/11.

Співробітництво з Азербайджанською Стороною передбачає організацію постачання легкої азербайджанської нафти в Україну та її транзиту територією України, в тому числі:

- в напрямку Кременчуцького НПЗ з порту Одеса та нафтопереробних підприємств Західної України;

- транзитом в напрямку НПЗ у м. Мозир, Республіка Білорусь;

- транзитом територією України в напрямку країн Центральної та Східної Європи (Угорщини, Словаччини та Чехії), а також в напрямку НПЗ Республіки Польща з використанням білоруської та польської ділянок нафтопроводу "Дружба" (на період до завершення будівництва нафтопроводу "Броди - Плоцьк").

Організація постачань нафти за вказаними маршрутами набуває особливої актуальності в контексті введення в дію Російською Федерацією Балтійської трубопровідної системи - 2, яка перенаправить значні обсяги транзиту нафти з діючих маршрутів постачання.

3. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами в даній сфері правового регулювання є:

- Закон України "Про міжнародні договори України";

- Закон України "Про трубопровідний транспорт";

- розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 N 545-р "Про затвердження плану заходів з реалізації проекту розвитку Євро-Азіатського нафтотранспортного коридору" (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 N 1616-р);

- постанова Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 N 1572 "Про затвердження Програми диверсифікації джерел постачання нафти в Україну на період до 2015 року" (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 N 726).

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту закону не потребує фінансування з державного або місцевих бюджетів України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект закону погоджено без зауважень Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством закордонних справ, Міністерством юстиції.

6. Регіональний аспект

Проект закону не впливає на регіональний розвиток.

7. Запобігання корупції

У проекті закону відсутні процедури, які містять ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект закону не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект закону не стосується соціально-трудової сфери.

10. Прогноз результатів

Набуття Угодою чинності стане вагомим позитивним сигналом для постачальників та споживачів нафти і створить передумови для залучення додаткових обсягів транспортування нафти територією України.

Постачання азербайджанської нафти на НПЗ України і її транзит територією України за діючими маршрутами, а також подальший перспективний розвиток і нарощування обсягів таких постачань в рамках реалізації положень Угоди дозволить забезпечити стабільні надходження до державного бюджету від надання транспортних послуг у вигляді рентної плати та інших обов'язкових платежів, в подальшому - стале функціонування нафтопереробної галузі України, що безпосередньо впливатиме на наповнення бюджетів різних рівнів. Завантаження українських НПЗ якісною нафтовою сировиною з Каспійського регіону посилить важелі впливу держави на цінову ситуацію на ринку нафтопродуктів шляхом збільшення частки продукції власного виробництва.

Реалізація Угоди дозволить збільшити обсяги транспортування нафти територією України та зберегти позиції України як провідної транзитної держави.

 

Заступник Міністра енергетики
та вугільної промисловості України -
керівник апарату 

В. Макуха

Опрос