Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О ратификации Инструмента подписки на акции ЕБРР, подлежащие оплате по требованию

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.11.2011 № 233
Дата рассмотрения: 09.11.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про ратифікацію Інструменту підписки на акції ЄБРР, які підлягають сплаті на вимогу"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про ратифікацію Інструменту підписки на акції ЄБРР, які підлягають сплаті на вимогу" (далі - проект Закону України) розроблено на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 23 червня 2010 N 6309/18/1-10 щодо здійснення заходів, що випливають з членства України у Європейському банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Відповідно до статті 9 Закону України "Про міжнародні договори України" та пункту 4 частини першої статті 85 Конституції України Інструмент підписки на акції ЄБРР, які підлягають сплаті на вимогу, потребує ратифікації Верховною Радою України. З цією метою Міністерством фінансів України розроблено відповідний проект Закону України.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття проекту Закону України є ратифікація Верховною Радою України Інструменту підписки на акції ЄБРР, які підлягають сплаті на вимогу. Таким чином, будуть виконані внутрішньодержавні процедури, необхідні для набрання чинності зазначеним Інструментом для України.

3. Правові аспекти

Указ Президента України від 14.07.1992 N 379/92 "Про членство України в Європейському банку реконструкції і розвитку".

У даній сфері нормативно-правового регулювання також діють:

Витяг із Протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 12 травня 2010 року N 18 про затвердження директив для участі української делегації у Щорічних зборах Ради керуючих Європейського банку реконструкції та розвитку (14 - 15 травня 2010 р., м. Загреб);

Резолюція Ради керуючих Європейського банку реконструкції та розвитку від 14 травня 2010 року N 126 "Про збільшення дозволеного до випуску акціонерного капіталу, випуск оплачених акцій та їх сплаті з коштів перенаправленого чистого доходу" (далі - Резолюція N 126);

Резолюція Ради керуючих Європейського банку реконструкції та розвитку від 14 травня 2010 року N 128 "Про збільшення дозволеного до випуску акціонерного капіталу, випуск та розміщення акцій, що підлягають сплаті за вимогою, викуп капіталу" (далі - Резолюція N 128);

Розпорядження Президента України "Про уповноваження Ф. О. Ярошенка на підписання Інструменту підписки на акції до вимоги Європейського банку реконструкції та розвитку" від 19.05.2011 N 161/2011-рп.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Відповідно до Указу Президента України "Про членство України у Європейському банку реконструкції та розвитку" від 14 липня 1992 року N 379/92 Україна є членом Банку. Після вступу України до ЄБРР рішенням Ради Керуючих Банку Україні було виділено 8000 акцій статутного капіталу на загальну суму 80 млн. євро. З 8000 акцій 2400 акцій були сплачені готівкою, а 5600 акцій - є акціями до вимоги.

Згідно з Резолюцією N 59 від 14 квітня 1996 року ЄБРР збільшив свій статутний капітал на суму 10 млрд. екю за рахунок випуску 1 млн. додаткових акцій. Оскільки Україна виконала зобов'язання з першочергової підписки на статутний капітал Банку, їй було виділено 8 000 додаткових акцій в статутному капіталі ЄБРР, що збільшило її частку до 0,8 відсотка.

Під час Щорічних зборів у Загребі у травні 2010 року було здійснено Четвертий перегляд стану ресурсів Банку, результатом якого стало збільшення дозволеного до випуску капіталу на 10 млрд. євро та ухвалення резолюцій Ради керуючих від 14 травня 2010 року NN 126 та 128.

Згідно з Резолюцією N 126 999,78 млн. євро чистого прибутку Банку, який раніше було віднесено до профіциту, було спрямовано на оплату 100000 сплачених акцій номінальною вартістю 10000 євро кожна. Із зазначених 100000 сплачених акцій кожному акціонеру була виділена округлена в бік зниження кількість цілих акцій відповідно до його поточного обсягу дольової участі в капіталі, в результаті чого емісія становила 99978 сплачених акцій. Загалом, за результатами Четвертого перегляду стану ресурсів Банку, Україна отримала 808 оплачених акцій.

Згідно з Резолюцією N 128 Банк випускає 900000 акцій, які підлягають сплаті за вимогою, номінальною вартістю 10000 євро кожна, за умови їх безкоштовного викупу Банком, після закінчення дії Четвертого перегляду стану ресурсів Банку. З акцій, дозволених до випуску зазначеною Резолюцією, кількість округлених в бік зниження цілих акцій, що підлягають сплаті за вимогою, в обсязі до, але не більше 42,857 % акцій, на які вже підписався акціонер, буде виділено для підписки в рамках Четвертого перегляду стану ресурсів. Загалом, за результатами Четвертого перегляду стану ресурсів Банку, Україна отримає 7203 акції до вимоги. Слід зауважити, що до кінця 2015 року акції до вимоги не можуть бути представлені до сплати у зв'язку із затвердженням Обзору стану капітальних ресурсів - 4, усі параметри якого затверджені Радою керуючих ЄБРР на період до 2015 року включно. Крім того, гіпотетично можливість викупу акцій виникає лише у випадку дефолту фінансової інституції. Враховуючи рейтинг ААА, який є у ЄБРР, ризики виникнення подібної ситуації відсутні.

Внесення країнами - членами Банку додаткового сплаченого капіталу у розмірі 1 млрд. євро надасть змогу збільшити обсяг фінансування у 2010 - 2015 роках на 20 млрд. євро.

У разі якщо Україна відмовиться від додаткової підписки на акціонерний капітал Банку, частка України в статутному капіталі ЄБРР зменшиться до 0,6 %, що призведе до виключення ряду проектів з портфелю та суттєво зменшить обсяг діяльності ЄБРР в Україні.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України погоджено без зауважень Державною фінансовою інспекцією України, Національним банком України, Міністерством економічного розвитку та торгівлі України, Міністерством юстиції України та Міністерством закордонних справ України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць України.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону України відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону України не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не стосується соціально-трудової сфери.

10. Прогноз результатів

Реалізація проекту Закону України забезпечить участь України у збільшенні акціонерного капіталу ЄБРР, що підтримає частку України у статутному капіталі Банку на рівні 0,8 % та дасть змогу і в подальшому розраховувати на ефективне фінансування Банком проектів, які мають важливе значення для досягнення стратегічних пріоритетів розвитку економіки України.

 

Міністр фінансів України 

Ф. Ярошенко

Опрос