Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О ратификации Соглашения между Украиной и Естонской Республикой в сфере социального обеспечения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.09.2011 № 227
Дата рассмотрения: 27.09.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
 до проекту Закону України "Про ратифікацію Угоди між Україною та Естонською Республікою у сфері соціального забезпечення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект акта розроблено відповідно до пункту "б" частини другої статті 9 Закону України "Про міжнародні договори України".

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття проекту акта є набрання чинності Угодою між Україною та Естонською Республікою у сфері соціального забезпечення, підписаною 5 жовтня 2010 року у місті Таллінні (далі - Угода).

Угода укладена з метою вдосконалення чинної договірно-правової бази у сфері соціального забезпечення громадян обох держав. Така необхідність виникла у зв'язку із значними змінами у законодавстві про соціальне забезпечення України та Естонської Республіки, які відбулись з моменту підписання Договору між Урядом України і Урядом Естонської Республіки про співробітництво в галузі соціального забезпечення (20 лютого 1997 року). Зокрема, в Україні було прийняте законодавство про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; на випадок безробіття; з тимчасової втрати працездатності, а також законодавство про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З урахуванням зазначених змін, предметом правового регулювання Угоди є:

- здійснення виплат у рамках загальнообов'язкового державного соціального страхування України, що стосується: нещасних випадків на виробництві, професійних захворювань та/або смерті з цих причин; безробіття; пенсій відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; допомоги на поховання;

- здійснення виплат відповідно до законодавства України про державну допомогу сім'ям з дітьми, що стосуються народження дитини та догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

3. Правові аспекти

На цей час відносини між Україною та Естонською Республікою у сфері соціального забезпечення регулюються Договором між Урядом України і Урядом Естонської Республіки про співробітництво в галузі соціального забезпечення, підписаним 20 лютого 1997 року (набрав чинності з 28 січня 1998 року), Угодою між Міністерством праці та соціальної політики України і Міністерством соціальних справ Естонської Республіки про порядок застосування Договору між Урядом України і Урядом Естонської Республіки про співробітництво в галузі соціального забезпечення, підписаною 5 лютого 1998 року (набрала чинності з моменту підписання), Угодою між Пенсійним фондом України і Департаментом соціального страхування Естонської Республіки про взаємний переказ та виплату пенсій, підписаною 14 травня 1998 року (набрала чинності з моменту підписання), які втратять чинність після набрання чинності новою Угодою.

Прийняття проекту акта не змінює чинного законодавства та не вимагає прийняття нових законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту акта не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

Усі витрати на виплату у 2011 році допомоги та/або пенсії громадянам України, які проживають в Естонії, вже закладені до бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів відповідних фондів соціального страхування на підставі чинного Договору між Урядом України і Урядом Естонської Республіки про співробітництво в галузі соціального забезпечення від 1997 року.

У разі набрання чинності Угодою виплата допомоги та/або пенсії, передбаченої Угодою, буде здійснюватись за рахунок внесків до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Здійснення виплат при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку фінансуватиметься за рахунок видатків, передбачених щорічним Державним бюджетом України відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

5. Позиція заінтересованих органів

Проект акта погоджений без зауважень Мінекономрозвитку, МОЗ, Мінфіном, Мін'юстом, Пенсійним фондом України. МЗС висловлено зауваження редакційного характеру, яке не враховано.

6. Регіональний аспект

Проект акта не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект акта не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери та не потребує погодження уповноважених представників від всеукраїнських профспілок, їх об'єднань та всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців.

10. Прогноз результатів

Прийняття та введення в дію Закону України сприятиме посиленню соціального захисту громадян обох держав та розширенню співробітництва між компетентними органами та установами України та Естонської Республіки у сфері соціального забезпечення.

 

Віце-прем'єр-міністр України
- Міністр соціальної політики України 
 

С. Тігіпко 

Опрос