Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно обложения дохода, полученного плательщиком налога вследствие заключения договора дарения

Государственная налоговая администрация
Письмо от 04.11.2009 № 24215/7/17-0717, 5320/Ф/17-0714

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 04.11.2009 р. 

N 5320/Ф/17-0714, 

  

N 24215/7/17-0717 

Державна податкова адміністрація України розглянула <...> лист <...> щодо оподаткування доходу, отриманого платником податку від матері у вигляді трикімнатної квартири внаслідок укладення договору дарування, і повідомляє.

Оподаткування доходів фізичних осіб здійснюється згідно із Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" N 889-IV (далі - Закон N 889), прийнятим Верховною Радою України 22.05.2003 р.

Статтею 14 Закону N 889, яка регулює оподаткування доходів, отриманих платником податку як подарунок, в т. ч. внаслідок укладення договору дарування, встановлено, що кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими цим Законом для оподаткування спадщини (пункт 14.1 вказаної статті Закону N 889).

Статтею 13 Закону N 889, відповідно до якої здійснюється оподаткування доходів, отриманих платником податку внаслідок прийняття ними у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, встановлено декілька ставок для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді спадщини в залежності від ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем (обдарованого та дарувальника) резидентського статусу спадкодавця та спадкоємця (дарувальника та обдарованого).

Відповідно до підпункту "а" пункту 13.1 статті 13 Закону N 889 об'єктом оподаткування є, зокрема, об'єкти нерухомого майна.

Згідно з підпунктом 13.2.1 пункту 13.2 статті 13 Закону N 889 при отриманні спадщини спадкоємцями, що є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, об'єкти спадщини оподатковуються за нульовою ставкою податку до будь-якого об'єкта спадщини.

Частиною першою підпункту 1.20.4 пункту 1.20 статті 1 Закону N 889 визначено, що для цілей цього Закону членами сім'ї фізичної особи є її дружина або чоловік, діти як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка (у тому числі усиновлені), батьки, баба або дід як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, брати чи сестри як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, онуки як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, інші утриманці такої фізичної особи або її опікуни, визначені такими згідно із законом.

Відповідно до частини другої підпункту 1.20.4 пункту 1.20 статті 1 Закону N 889 членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти.

Як вбачається з Вашого листа, подарунок у вигляді нерухомого майна в листопаді поточного року Ви отримаєте від Вашої матері, тобто члена сім'ї першого ступеня споріднення, тому згідно із Законом N 889 такий дохід підлягає оподаткування за нульовою ставкою.

Частиною першою пункту 13.4 статті 13 Закону N 889 встановлено, що особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці (обдаровані), які отримали спадщину (подарунок).

Відповідно до частини другої пункту 13.4 статті 13 Закону N 889 дохід у вигляді вартості успадкованого майна включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації), яка подається до 1 квітня року, наступного за звітним.

Одночасно повідомляємо, що згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. N 527-р обов'язок з подання річної декларації про майновий стан та доходи (податкової декларації) фізичними особами - платниками податку, що одержали дохід у вигляді спадщини (подарунку), який згідно із Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" оподатковується за нульовою ставкою, визнається виконаним за умови відсутності інших підстав для виконання такого обов'язку.

 

Заступник Голови 

С. Лекар 

Опрос