Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно налогообложения дохода, полученного плательщиком налога вследствие принятия им в наследство средств, хранящихся на банковском счете наследодателя

Государственная налоговая администрация
Письмо от 12.08.2009 № 3598/н/17-0714

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 12.08.2009 р. N 3598/н/17-0714

(Витяг)

Державна податкова адміністрація України розглянула <...> лист <...>, який надійшов з Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, щодо оподаткування доходу, отриманого платником податку внаслідок прийняття ним у спадщину коштів, що зберігаються на банківському рахунку спадкодавця, і в межах своєї компетенції повідомляє.

Оподаткування доходів фізичних осіб здійснюється згідно з Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" N 889-IV (далі - Закон N 889), прийнятим Верховною Радою України 22.05.2003 р.

Статтею 13 Закону N 889, яка регулює оподаткування доходів, отриманих платниками податку внаслідок прийняття ними у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, встановлено декілька ставок для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді спадщини в залежності від ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем та резидентського статусу спадкодавця та спадкоємця.

Відповідно до пп. "д" п. 13.1 ст. 13 Закону N 889 об'єктом оподаткування є, зокрема, кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках, та небанківських фінансових установах.

Згідно з пп. 13.2.2 п. 13.2 ст. 13 Закону N 889 при отриманні спадщини спадкоємцями, що не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, об'єкти спадщини оподатковуються за ставкою податку, визначеною п. 7.2 ст. 7 цього Закону, до будь-якого об'єкта спадщини.

При цьому Закон N 889 не ставить оподаткування в залежність від терміну розміщення спадкодавцем коштів на банківських рахунках (до 1992 року чи після цього), тому кошти, розміщені спадкодавцем на банківських рахунках до 1992 року, що успадковані в 2008 році спадкоємцем, який не є членом сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковуються податком з доходів фізичних осіб за ставкою визначеною п. 7.2 ст. 7 Закону N 889, тобто 5 %.

Згідно з частиною першою пп. 1.20.4 п. 1.20 ст. 1 Закону N 889 встановлено, що для цілей цього Закону членами сім'ї фізичної особи є її дружина або чоловік, діти як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка (у тому числі усиновлені), батьки, баба або дід як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, брати чи сестри як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, онуки як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, інші утриманці такої фізичної особи або її опікуни, визнані такими згідно із законом.

Частиною другою пп. 1.20.4 п. 1.20 ст. 1 Закону N 889 визначено, що членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти.

Згідно з частиною першою п. 13.4 ст. 13 Закону N 889 особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Враховуючи наведене, платник податку, який отримав протягом звітного 2008 року доход у вигляді коштів, що зберігаються на рахунках у ВАТ "Державний ощадний банк України", розміщених спадкодавцем у Ощадному банку колишнього СРСР до 1992 року, зобов'язаний був включити суму такого доходу до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати до 1 квітня 2009 року річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до податкового органу за місцем своєї податкової адреси (місце постійного або переважного проживання платника податку) та сплатити податок за ставкою 5 %.

Одночасно повідомляємо, що податкові органи не мають законодавчих підстав для звільнення платників від сплати податку з будь-яких одержаних ними доходів, в тому числі успадкованих.

Разом з тим, пп. 14.4.4 п. 14.4 ст. 14 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. N 2181 встановлено, що будь-який платник податків має право вимагати розстрочення чи відстрочення його податкових зобов'язань, а орган, уповноважений приймати рішення з таких розстрочень, відстрочень, зобов'язаний задовольнити таку вимогу у разі, коли підстави, надані платником податків як обґрунтування такого розстрочення, відстрочення, є тотожними підставам, наданим іншими платниками податків, щодо податкових зобов'язань яких були прийняті відповідні рішення.

В той же час, відповідно до ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.91 р. N 1251 встановлення і скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим і сільські, селищні, міські ради можуть встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів.

Одночасно повідомляємо, що питання звільнення від оподаткування отриманих у спадщину коштів, розміщених спадкодавцем до 1992 року у Ощадному банку колишнього СРСР, можливо вирішити виключно шляхом внесення змін до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 р. N 889.

Враховуючи соціальну значимість, важливість та актуальність питання щодо неоподаткування спадщини у вигляді грошових коштів, розміщених на рахунках колишнього Ощадбанку СРСР, Державною податковою адміністрацією України до Міністерства фінансів України надані пропозиції щодо внесення змін до чинного законодавства стосовно розглядаємого питання та реалізації його під час доопрацювання проекту Податкового кодексу України. З прийняттям Податкового кодексу України такі доходи не підлягатимуть оподаткуванню.

 

Заступник Голови 

С. Лекарь 

Опрос