Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О рассмотрении писем [относительно налогообложения доходов физических лиц]

Государственная налоговая администрация
Письмо от 31.08.2009 № 8522/6/17-0716

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 31.08.2009 р. N 8522/6/17-0716

Про розгляд листів

Державна податкова адміністрація України розглянула ваші листи від 16.02.2009 р. N 04-2/945, від 19.02.2009 р. N 93-00/1065 та від 07.07.2009 р. N 04-2/4482 з деяких питань оподаткування доходів фізичних осіб і в межах своєї компетенції повідомляє.

При добровільному погашенні заборгованості боржником - фізичною особою між Банком та боржником укладається договір про врегулювання заборгованості, згідно з яким Банк тимчасово знімає заборону на відчуження заставленого майна, а боржник в цей час самостійно укладає угоду купівлі-продажу належного йому заставленого майна з третьою особою та передає Банку в рахунок погашення боргу кошти, одержані від такого відчуження.

В такій ситуації відповідно до п. 1.15 ст. 1, ст. 12, ст. 11 та ст. 8 Закону податковим агентом виступає або нотаріус (самостійна сплата податку боржником при продажу заставленого майна іншій фізичній особі), або юридична особа, якій (через яку) буде реалізоване майно.

У разі оформленої у встановленому порядку відмови банку від права вимоги виконання зобов'язання за кредитним договором до закінчення строку позовної давності, така відмова відповідно до пп. 4.2.9 "д" п. 4.2 ст. 4 Закону вважається списанням (анулюванням) заборгованості за власним рішенням Банку, який має виконати всі передбачені Законом функції податкового агента щодо списаної суми заборгованості.

При списанні заборгованості на позабалансовий рахунок за рішенням банку, прийнятим з урахуванням вимог нормативних актів НБУ (незалежно від настання строків сплати, повернення, погашення за кредитним договором), Банк протягом строку позовної давності проводить претензійну роботу щодо боржника, наслідком якої є або примусове звернення стягнення на майно, або задоволення вимог за добровільним рішенням боржника.

Оскільки згідно із пп. 4.2.11 п. 4.2 ст. 4 Закону оподаткування суми заборгованості провадиться по закінченні строку позовної давності, то до закінчення строку позовної давності заборгованість, яка рахуватиметься на позабалансовому рахунку Банку, не підлягає оподаткуванню.

По закінченні строку позовної давності щодо заборгованості, Банк відповідно до пп. 4.2.11 п. 4.2 ст. 4 Закону повинен виконати всі передбачені Законом функції податкового агента щодо суми такої заборгованості.

У разі взяття Банком заставленого майна на свій баланс як основного засобу, слід вважати, що фізична особа відчужила (продала) Банку своє власне майно.

Банк при купівлі у фізичної особи нерухомого чи рухомого майна має виконати всі функції податкового агента щодо вартості придбаного майна, зокрема нарахувати податок за нормами ст. 11 або ст. 12 Закону та сплатити (перерахувати) утриманий податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку.

Відповідно до пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) до бюджету податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента.

 

Заступник Голови 

С. І. Лекарь 

Опрос