Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно представления налоговой декларации арендной платы за земельные участки государственной и коммунальной собственности

Государственная налоговая администрация
Письмо от 10.06.2009 № 12071/7/15-0717

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 10.06.2009 р. N 12071/7/15-0717

Щодо подання податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності

Державна податкова адміністрація України розглянула лист від 13.04.2009 р. N 9659/8/15-418 щодо подання податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та повідомляє таке.

Згідно зі ст. 21 Закону України від 06.10.98 р. N 161-XIV "Про оренду землі" (зі змінами та доповненнями, далі - Закон N 161-XIV) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 13 Закону України від 03.07.92 р. N 2535-XII "Про плату за землю" (зі змінами та доповненнями, далі - Закон N 2535-XII) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.

Статтею 14 Закону N 161-XIV визначено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі (ст. 15 Закону N 161-XIV).

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 Цивільного кодексу України).

Отже, додаткова угода, що змінює вже зареєстрований договір оренди землі, повністю або частково має укладатись у такій самій формі, що й договір, який змінюється.

Законом України від 28.12.2007 р. N 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та Законом України від 03.06.2008 р. N 309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст. 21 Закону N 161-XIV та встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом N 2535-XII; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом N 2535-XII.

Відповідно до ст. 14 Закону N 2535-XII платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Платник податків має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.

Методичними рекомендаціями щодо подання та заповнення податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (надіслані листом ДПА України від 01.02.2006 р. N 1833/7/15-0217) встановлено, що форма податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та додаток 1 "Відомості із договору оренди землі" до неї застосовуються платниками орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (суб'єктами господарювання) для подання відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки, зокрема: звітної податкової декларації за новоукладеними договорами - протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку відповідно до частини другої ст. 14 Закону N 2535-XII; уточнюючої податкової декларації у порядку, встановленому п. 5.1 ст. 5 і п. 17.2 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 р. N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон N 2181-III).

При цьому згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону N 2181-III, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

За інформацією, наведеною у листі, з метою приведення у відповідність з чинним законодавством договору оренди землі сільською радою та орендарем укладено та зареєстровано 12.03.2009 р. додаткову угоду до зазначеного договору, якою передбачено, що орендна плата за землю сплачується у розмірі, встановленому ст. 21 Закону N 161-XIV, з 1 січня 2008 р.

Враховуючи, що за змістом угодами визнаються дії фізичних і юридичних осіб, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільних прав або обов'язків, а також те, що розмір орендної плати за землю є істотною умовою договору оренди землі, в даному випадку орендар може подати податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за новоукладеними договорами.

 

Заступник Голови 

С. Чекашкін 

Опрос