Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно порядка налогообложения операций по ликвидации основных фондов

Государственная налоговая администрация
Письмо от 30.07.2008 № 15254/7/16-1517-03

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 30.07.2008 р. N 15254/7/16-1517-03

(Витяг)

ДПАУ розглянула лист ВАТ щодо порядку оподаткування операцій з ліквідації основних фондів та повідомляє.

Порядок відображення в податковому обліку результатів ліквідації основних фондів передбачений пп. 8.4.8 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закон про прибуток) та п. 4.9 ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі - Закон про ПДВ).

Відповідно до пп. 8.4.8 ст. 8 Закону про прибуток у разі ліквідації основних фондів за рішенням платника податку або якщо з незалежних від платника податку обставин основні фонди (їх частина) зруйновані, викрадені чи підлягають ліквідації або платник податку змушений відмовитися від використання таких основних фондів з обставин загрози чи неминучості їх заміни, зруйнування або ліквідації, платник податку в звітному періоді, в якому виникають такі обставини: збільшує валові витрати на суму балансової вартості окремого об'єкта основних фондів групи 1, при цьому вартість такого об'єкта прирівнюється до нуля; не змінює балансову вартість груп 2, 3 і 4 стосовно основних фондів цих груп.

Відповідно до п. 4.9 ст. 4 Закону про ПДВ, якщо основні виробничі фонди або невиробничі фонди ліквідуються за самостійним рішенням платника податку чи безоплатно передаються особі, не зареєстрованій платником податку, а також у разі переведення основних фондів до складу невиробничих фондів така ліквідація, безоплатна передача чи переведення розглядаються для цілей оподаткування як продаж таких основних виробничих фондів або невиробничих фондів за звичайними цінами, що діють на момент такого продажу, а для основних фондів групи 1 - за звичайними цінами, але не менше їх балансової вартості.

Правила цього пункту не поширюються на випадки, коли основні виробничі фонди або невиробничі фонди ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, в тому числі у разі викрадення основних фондів або коли платник податку надає податковому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основного фонду іншими способами, внаслідок чого основний фонд не може використовуватися у майбутньому за первісним призначенням.

Документами, що підтверджують таке знищення, розібрання або перетворення основного фонду <...> залежно від групи фондів, можуть бути акти на їх списання відповідної форми, а також висновки відповідної експертної комісії щодо неможливості використання в майбутньому цих фондів за первісним призначенням.

Таким чином, відповідно до п. 4.9 ст. 4 Закону про ПДВ наявність документів, що засвідчують знищення, розібрання або перетворення основного фонду іншими способами, внаслідок чого основний фонд не може використовуватися у майбутньому за первісним призначенням, є обов'язковою умовою підтвердження неможливості використання основного фонду в майбутньому за первісним призначенням.

<...>

Що стосується необхідності коригування у бік зменшення податкового кредиту на суму ПДВ, що відповідає неамортизованій частині балансової вартості об'єкта основних фондів, то ДПАУ відзначає таке.

Як визначено пп. 8.4.8 ст. 8 Закону про прибуток платник податку збільшує валові витрати на суму балансової вартості окремого об'єкта основних фондів групи 1, а вартість такого об'єкта прирівнюється до 0 (частина "а" пп. 8.4.8). Балансова вартість основних фондів групи 2, 3 для таких обставин до кінця звітного податкового року не змінюється (частина "б" пп. 8.4.8 ст. 8).

Таким чином, якщо сума валових витрат, до якої включена балансова вартість ліквідованого основного фонду, врахована платником податку в розрахунку вартості його оподатковуваних операцій (перенесена на вартість готової продукції (включена в складі інших частин собівартості до вартості готової продукції)), коригування податкового кредиту по таких основних фондах не здійснюється.

В інших випадках здійснюється коригування податкового кредиту в частині його зменшення на суму ПДВ, що відповідає неамортизованій частині вартості основних фондів.

 

Заступник Голови 

С. Чекашкін 

Опрос