Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно арендной платы за землю

Государственная налоговая администрация
Письмо от 19.03.2009 № 5660/7/15-0717

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 19.03.2009 р. N 5660/7/15-0717

Державна податкова адміністрація України розглянула лист щодо орендної плати за землю і повідомляє.

Статтею 93 та перехідними положеннями Земельного кодексу України визначено, що орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. До розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні).

Статтею 21 Закону України від 06.10.98 р. N 161-XIV "Про оренду землі" (зі змінами і доповненнями, далі - Закон N 161-XIV) встановлено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

Як встановлено частиною 1 статті 7 Закону України від 03.07.92 р. N 2535-XII "Про плату за землю" (із змінами і доповненнями, далі - Закон N 2535-XII) ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Частинами 5 - 10 статті 7 Закону N 2535-XII визначений окремий порядок оподаткування земельних ділянок за їх категоріями.

Зокрема, відповідно до частини 7 статті 7 Закону N 2535-XII земельний податок за земельні ділянки на територіях та об'єктах природоохоронного, оздоровчого та рекреаційного призначення, зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими будівлями і спорудами, що не пов'язані з функціональним призначенням цих об'єктів, справляється у п'ятикратному розмірі відповідного земельного податку встановленого частинами першою та другою цієї статті.

Отже, розмір земельного податку для даної категорії земель визначений на рівні п'ятикратного розміру земельного податку, а мінімальний розмір орендної плати за землю - на рівні трикратного розміру відповідного розміру земельного податку.

При визначенні розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за межами населених пунктів необхідно враховувати, що оподаткування таких земельних ділянок здійснюється за ставками, встановленими статтями 8 - 11 Закону N 2535-XII у відсотках від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, та не може бути більшим 12 відсотків від нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки, але у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати за землю.

 

Заступник Голови 

Н. Рубан 

Опрос