Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О рассмотрении письма [относительно государственного надзора (контроля) за соблюдением законодательства о труде]

Государственный комитет Украины по вопросам регуляторной политики и предпринимательства
Письмо от 09.10.2009 № 12268

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 09.10.2009 р. N 12268

Про розгляд листа

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув Ваш лист від 04.09.2009 N 91 та, в межах компетенції, повідомляє наступне.

21 травня 2009 року Кабінетом Міністрів України було затверджено постанову N 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року" (далі - Постанова N 502).

Пунктом 1 Постанови N 502 передбачено, органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, до 31 грудня 2010 року тимчасово припинити проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного і податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон про контроль) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно зі статтею 5 Закону про контроль орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності. З урахуванням значення прийнятного ризику для життєдіяльності всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним. Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю). Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю).

На сьогоднішній день, критеріїв ризику в сфері державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про працю не існує.

Крім того, слід зазначити, що відповідно до статті 3 Закону про контроль одним із основних принципів державного нагляду (контролю) є принцип неприпустимості дублювання повноважень органів державного нагляду (контролю).

Органи місцевого самоврядування, здійснюючі повноваження з державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про працю, дублюють повноваження Міністерства праці та соціальної політики України (Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю), зокрема, відповідно до Закону України "Про оплату праці", а при здійсненні державного нагляду (контролю) за охороною праці - повноваження Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, згідно з Законом України "Про охорону праці".

З огляду на зазначене та враховуючи вимоги Закону про контроль і Постанови N 502, на даний час органи місцевого самоврядування не повинні здійснювати заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про працю.

 

Голова 

О. В. Кужель 

Опрос