Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О проведении аудита обоснованности цен и тарифов на жилищно-коммунальные услуги

Проект постановления Верховной Рады Украины от 14.03.2016 № 4218
Дата рассмотрения: 14.03.2016 Карта проходжения проекта

ПОСТАНОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про проведення аудиту обґрунтованості цін і тарифів на житлово-комунальні послуги

Протягом 2014 - 2015 років Уряд здійснював політику обмеження державних витрат за рахунок подальшого зниження рівня життя населення, що в результаті призвело до погіршення загального рівня життя, але і не вберегло від спаду економічної активності.

Так, за підсумками 2015 року індекс споживчих цін в цілому становив 143,3 %, - а підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, зокрема, за підсумками 2015 року склало 203 %.

При цьому, діючі в Україні порядки формування тарифів на відповідні житлово-комунальні послуги передбачають, що тарифи формуються на основі економічно обґрунтованих витрат, які прогнозуються на найближчі 12 місяців.

За попередніми даними, фактичні прямі витрати окремих виробників житлово-комунальних послуг у 2015 році значно нижчі (до -20 %), ніж прогнозні витрати, які враховувалися при формуванні та затвердженні тарифів на початку 2015 року.

З урахуванням цього, питання подальшого підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги може розглядатися лише після повного аудиту фактичних витрат, здійснених виробниками житлово-комунальних послуг на предмет їх відповідності плановим витратам, які враховані при формуванні нових тарифів на початку 2015 року.

Окрім того, на фоні суттєвого зростання тарифів на житлово-комунальні послуги реальні доходи населення значно знижуються.

За останні два роки базові соціальні стандарти (мінімальна зарплата та прожитковий мінімум) зросли лише на 13,1 %, що значно нижче рівня зростання споживчої інфляції.

Поряд з тим, Законом України "Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці N 131 про встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються" (N 2997-IV від 19.10.2005) ратифіковано відповідну Конвенцію, прийняту на 54-й сесії Генеральної конференції Міжнародної організації праці 22 червня 1970 року.

У зв'язку з чим, Україна взяла на себе зобов'язання враховувати під час визначення рівня мінімальної заробітної плати потреби працівників та їхніх сімей з урахуванням загального рівня заробітної плати в країні, прожиткового мінімуму, допомоги з соціального забезпечення та порівняльного життєвого рівня інших соціальних груп.

З урахуванням вищевикладеного та з метою зниження соціальної напруги серед населення і підвищення рівня життя громадян

Верховна Рада України постановляє:

1. Кабінету Міністрів України спільно з органами місцевого самоврядування, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у термін до 01.09.2016 організувати та провести аудит фактичних витрат виробників житлово-комунальних послуг щодо їх відповідності плановим витратам, які враховані при формуванні діючих на момент прийняття цієї Постанови цін та тарифів на житлово-комунальні послуги та спожиті у побуті природний газ і електроенергію.

2. Кабінету Міністрів України:

за результатами аудиту забезпечити перегляд (зниження) цін і тарифів на житлово-комунальні послуги та спожиті у побуті природний газ і електроенергію для виробників, у яких фактичні витрати, пов'язані із наданням таких послуг, нижчі за планові витрати, які враховані при формуванні діючих на момент прийняття цієї Постанови цін та тарифів на житлово-комунальні послуги та спожиті у побуті природний газ і електроенергію;

визначити механізми зарахування у платежі майбутніх періодів надміру сплачених споживачами коштів за спожиті житлово-комунальні послуги та спожиті у побуті природний газ і електроенергію, якщо за результатами аудиту відповідні ціни і тарифи будуть визнані завищеними;

встановити нормативні обмеження на обсяги непрямих (у тому числі адміністративних) витрат виробників та постачальників житлово-комунальних послуг та спожиті у побуті природний газ і електроенергію;

забезпечити безумовне виконання зобов'язань України, які вона взяла на себе, приєднавшись до Конвенції Міжнародної організації праці N 131 про встановлення мінімальної заробітної плати, ратифікованої Верховною Радою України 19.10.2005;

у термін до 01.05.2016 внести на розгляд Верховної Ради України законопроект "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", яким передбачати встановлення номінальних розмірів базових соціальних стандартів (мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму) на рівні, не нижчому за фактичний прожитковий мінімум в Україні;

під час формування проекту Державного бюджету України на 2017 рік передбачити номінальні розміри базових соціальних стандартів (мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму) на рівні, не нижчому за фактичний прожитковий мінімум в Україні у IV кварталі 2016 року та з урахуванням прогнозного показника інфляції на 2017 рік.

3. Установити, що на період проведення аудиту обґрунтованості цін і тарифів на житлово-комунальні послуги та вжиття заходів реагування за його результатами, але не пізніше ніж до 31 грудня 2017 року запроваджується мораторій на підвищення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги та спожиті у побуті природний газ і електроенергію.

4. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

 

Голова Верховної Ради
України

В. Гройсман

Опрос