Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об Обращении Верховной Рады Украины к судьям, Высшему совету юстиции и сотрудникам судебных администраций относительно состояния и перспектив судебной реформы и отношений законодательной и судебной ветвей власти

Проект постановления Верховной Рады Украины от 23.10.2015 № 3354
Дата рассмотрения: 23.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОСТАНОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про Звернення Верховної Ради України до суддів, Вищої ради юстиції та співробітників судових адміністрацій щодо стану та перспектив судової реформи та відносин законодавчої і судової гілок влади

Враховуючи надзвичайну суспільно-політичну значимість проведення реформи судової влади в Україні та потребою вжиття невідкладних заходів для проведення реформи судової влади й залучення до цього процесу суддівського самоврядування,

Верховна Рада України постановляє:

1. Затвердити Звернення Верховної Ради України до суддів, Вищої ради юстиції та співробітників судових адміністрацій щодо стану та перспектив судової реформи та відносин законодавчої і судової гілок влади.

2. Доручити Голові Верховної Ради України невідкладно направити текст Звернення до Вищої ради юстиції, Верховного Суду України, Вищого адміністративного суду України, Вищого господарського суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Державної судової адміністрації України.

3. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

 

Голова Верховної Ради
України

В. ГРОЙСМАН

 

ЗВЕРНЕННЯ
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
до суддів, Вищої ради юстиції та співробітників судових адміністрацій щодо стану та перспектив судової реформи та відносин законодавчої і судової гілок влади

Верховна Рада України усвідомлює необхідність проведення комплексної судової реформи з метою забезпечення справедливого судочинства та неупередженого розгляду справ. Наявний стан законодавчого забезпечення та судової практики, на жаль, не задовольняє очікування українських громадян та не відповідає сучасному стану розвитку українського суспільства.

Конституційна Комісія при Президенті України, створена Указом Президента України N 119/2015, підготувала свої пропозиції щодо змін до Конституції в частині регулювання діяльності судової влади. Проте, ці пропозиції викликали аргументовану критику з боку українських та міжнародних експертів. Ряд народних депутатів виступає з альтернативними пропозиціями, які краще відповідають потребам суспільства та дають змогу захистити судову владу від зовнішніх впливів.

Тому, Верховна Рада України звертається до суддів усіх рівнів та юрисдикцій долучитися до розробки пропозицій щодо судової реформи як у рамках роботи Конституційної комісії та профільного комітету, так і шляхом проведення обговорень та заходів із використанням можливостей суддівського самоврядування.

Верховна Рада України усвідомлює свою відповідальність за затягування питання призначення суддів безстроково. Проте, щодо багатьох пропонованих кандидатів народні депутати отримали обгрунтовані скарги громадян, які не дозволяють затвердити відповідних претендентів на посади. Закликаємо Вищу кваліфікаційну комісію суддів України переглянути список поданих кандидатур із урахуванням висловлених зауважень по персоналіях та по відповідності люстраційним критеріям.

Також, варто зазначити, що Верховна Рада України стурбована заявами про факти тиску та суди з боку Адміністрації Президента, в тому числі звинуваченнями колишнього Голови Київського апеляційного суду Антона Чернушенка. Також, вважаємо неприпустимим втручання окремих народних депутатів у роботу судів, зокрема, особливе занепокоєння викликає інформація засобів масової інформації про непоодинокі факти тику на суди з боку заступника голови комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя Алєксєєва С. О. Верховна Рада України просить про всі факти тиску повідомляти правоохоронні органи та Верховну Раду для всебічного та повного розслідування по кожному факту звинувачення. В разі доведення вини посадових осіб чи народних депутатів вони будуть притягуватися до адміністративної та кримінальної відповідальності.

На превеликий жаль, останнім часом з'явилися свідчення про спроби використати судову владу для здійснення вибіркового судочинства та участі у політичних переслідуваннях окремих народних депутатів. Розгляд справи щодо звинувачень народного депутата І. Мосійчука відбувається із процедурними порушеннями, клопотання народних депутатів про взяття на поруки підозрюваного не розглядаються, а життю і здоров'ю самого І. Мосійчука існує реальна загроза, про що також неодноразово наголошувалося. Справа про порушення процедури при розгляді питання про затримання і арешт І. Мосійчука розглядається із порушенням процедурних норм та термінів розгляду.

Тому, зважаючи на вищевикладене, ми закликаємо судову владу здійснювати свої конституційні повноваження виключно базуючись на нормах законодавства, незалежно від партійної приналежності учасників процесу й не зважаючи на можливий політичний тиск з боку високих посадових осіб.

 

Народний депутат України

Д. В. Лінько (посв. N 204)

Опрос