Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Обращение Верховной Рады Украины к странам-гарантам Меморандума о гарантиях безопасности в связи с присоединением Украины к Договору о нераспостранении ядерного оружия

Проект постановления Верховной Рады Украины от 27.02.2014 № 4306
Дата рассмотрения: 27.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОСТАНОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Звернення Верховної Ради України до країн-гарантів Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї

В обмін на ядерне роззброєння України (добровільне знищення понад 2000 стратегічних ядерних боєзарядів, які Україна успадкувала від СРСР, та приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як держави, що не володіє ядерною зброєю), Україна в Будапештському Меморандумі від 1994 року отримала гарантії своєї безпеки.

Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки у Будапештському Меморандумі підтвердили Україні свої зобов'язання згідно з принципами Заключного акта НБСЄ поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України.

Також країни-гаранти підтвердили свої зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України.

Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки зобов'язалися утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином отримати будь-які переваги.

Країни-гаранти у Будапештському Меморандумі також зобов'язались проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно їх зобов'язань.

Верховна Рада України вважає, що дії Російської Федерації в АРК суперечать їх зобов'язанням за Меморандумом.

Після того, як Верховна Рада Автономної Республіки Крим 26 лютого 2014 року відмовилася розглядати сепаратистські ініціативи, збройне терористичне угрупування, заявляючи про підтримку Російської Федерації, 27 лютого 2014 року захопило приміщення Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Кабінету Міністрів Автономної Республіки Крим.

Всупереч пункту 3 Меморандуму, Російська Федерація вдається до економічного тиску на Україну, зокрема, блокує торгівлю, щоб вплинути на здійснення суверенних прав України.

Крім того, 26 лютого 2014 року Російська Федерація почала масштабні військові навчання та передислокацію військ поряд з кордонами України, що навряд чи є випадковим.

У зв'язку з цими діями, Верховна Рада України:

1. Вимагає від Російської Федерації припинити підтримку сепаратизму в Україні у будь-якій формі. Зі свого боку, Верховна Рада України запевняє Російську Федерацію, що всі громадянські права громадян України російської національності, гарантовані Конституцією України та міжнародним правом, в тому числі, мовні, є і будуть надалі повністю і неухильно дотримані в Україні, і в жодному разі - не меншою мірою, ніж права іншомовних громадян у Росії.

2. Вимагає від країн-гарантів Будапештського Меморандуму практичними діями підтвердити закріплені в Будапештському Меморандумі зобов'язання згідно з принципами Заключного акта НБСЄ поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, підтвердити зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України.

3. Закликає сторони-підписанти Меморандуму провести негайні консультації з Україною для зняття напруги та встановлення атмосфери обопільної поваги.

4. Вимагає від країн-гарантів Будапештського Меморандуму домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй з метою надання допомоги Україні як державі-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю.

5. Запрошує до України місії ОБСЄ та Парламентської Асамблеї Ради Європи для перевірки належного дотримання прав громадян України усіх національностей та конфесій в Автономній Республіці Крим у складі України та в країні загалом.

6. Закликає Раду безпеки Організації Об'єднаних Націй скликати своє засідання та розглянути на ньому дане питання в контексті заяви Ради безпеки ООН від 20 липня 1993 року.

 

Голова Верховної Ради
України

 

Опрос