Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О праздновании 25-летия создания Народного Руха Украины

Проект постановления Верховной Рады Украины от 19.12.2013 № 3782
Дата рассмотрения: 19.12.2013 Карта проходжения проекта

ПОСТАНОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про відзначення 25-річчя створення Народного Руху України

9 вересня 2014 року виповнюється 25 років від часу створення Народного Руху України - громадсько-політичної сили, яка об'єднала у своїх лавах на той час найбільш патріотично налаштованих громадян різних політичних переконань, починаючи від радикальних націоналістів до ліберально налаштованих комуністів. Рух об'єднав, незалежно від етнічного походження усіх, хто підтримував демократичні реформи в Україні.

Ідея створення Руху виникла наприкінці 1988 року в середовищі українських письменників, науковців, інженерів і правозахисників-дисидентів. Проект програми Народного Руху за перебудову, який було надруковано 16 лютого 1989 року в газеті "Літературна Україна", одразу отримав всенародну підтримку і став основою для створення структурованої організації - опозиційної до існуючого тоді імперсько-компартійного режиму.

Рух як широка коаліція національно-демократичних сил був породжений вибухом громадської активності на хвилі національного відродження.

Рух зруйнував стару радянську систему, працюючи для відновлення української державності, національної свідомості, політичного та економічного реформування країни.

8 - 10 вересня 1989 року у Києві відбувся Установчий з'їзд Народного Руху України за перебудову. Створення Руху стало потужним поштовхом до демократизації суспільства. Народний Рух України відіграв роль консолідуючої сили та громадсько-політичного чинника у процесах українського державотворення. Після цього з'їзду активізували свою діяльність громадсько-політичні об'єднання, утворилися нові політичні організації і партії.

Історія розвитку Руху нерозривно пов'язана із становленням державотворчих процесів незалежної України. Народний Рух України своїм власним прикладом навчив українців відстоювати свої права, став потужним чинником формування громадянського суспільства в країні. Завдяки активній діяльності Народного Руху України Україна здобула Незалежність.

Внаслідок правильно виробленої Рухом стратегії і тактики політичної боротьби Україна уникнула запланованого Кремлем кровопролиття і, в кінцевому результаті, реалізовуючи рішення Проводу Руху про необхідність проголошення державної Незалежності України, народні депутати-рухівці, об'єднані у Народній Раді, ініціювали проголошення Акту Державної незалежності та домоглися його затвердження Верховною Радою України, що було закріплено всенародним волевиявленням на референдумі.

Проведення на державному рівні заходів з відзначення 25-ї річниці створення Народного Руху України дасть можливість посилити інтерес громадськості до історичних подій кінця 1980-х - початку 1990-х років та процесів, які відбуваються у державі та стане чинником консолідації суспільства.

Враховуючи історичний внесок Народного Руху України у відновлення та розвиток Української держави та усвідомлюючи відповідальність суспільства а майбутнє держави, Верховна Рада України постановляє:

1. Відзначити на державному рівні 25-річчя створення Народного Руху України за перебудову.

2. Рекомендувати Кабінету Міністрів України, місцевим державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування у межах своїх повноважень:

· сприяти у відзначенні ювілею та проведенні ювілейних заходів, у вересні 2014 року в місті Києві, обласних центрах, інших містах;

· упорядкувати існуючі та встановити нові пам'ятники, пам'ятні дошки, пов'язані з історією Народного Руху України;

· перейменувати одну з площ Києва на майдан Народного Руху України;

· встановити меморіальну дошку на будинку, де знаходився перший Секретаріат Народного Руху України, за адресою: місто Київ, Музейний провулок, 8 та будинку Палацу культури КПІ, де відбувався Установчий з'їзд, за адресою: місто Київ, проспект Перемоги, 37;

· провести тематичні виховні заходи у навчальних закладах, спрямовані на посилення інтересу молоді до своєї національної ідентичності та власної історії;

· сприяти організації та проведенню наукових конференцій, "круглих столів", семінарів з нагоди відзначення 25-річчя створення Народного Руху України з метою посилення уваги до проблем розбудови громадянського суспільства, підвищення суспільної активності громадян для вирішення завдань, які стоять перед державою.

3. Рекомендувати Національному банку України виготовити та ввести в обіг ювілейну монету та пам'ятну медаль з нагоди 25-річчя створення Народного Руху України.

4. Запропонувати Українському державному підприємству поштового зв'язку "Укрпошта" видати серію поштових марок та здійснити спецпогашення конвертів до 25-річчня Народного Руху України.

5. Рекомендувати Державному комітету телебачення і радіомовлення України забезпечити в установленому порядку висвітлення у засобах масової інформації заходів, пов'язаних з відзначенням 25-річчя створення Народного Руху України.

6. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності.

 

Голова Верховної Ради України

В. Рибак

Опрос