Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О запрещении деятельности Коммунистической партии Украины

Проект постановления Верховной Рады Украины от 11.04.2013 № 2777
Дата рассмотрения: 11.04.2013 Карта проходжения проекта

ПОСТАНОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про заборону діяльності Комуністичної партії України

Статтею 37 Конституції України визначено, що "Утворення й діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі, або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету й територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права й свободи людини, здоров'я населення, забороняються".

30 серпня 1991 року, розглянувши висновки Тимчасової комісії Президії Верховної Ради України по перевірці діяльності на території України посадових осіб органів влади, управління, громадських об'єднань та організацій у зв'язку з державним переворотом 19 - 21 серпня 1991 року, відповідно до яких керівництво Компартії України своїми діями підтримало державний переворот і тим самим сприяло його здійсненню на території України, Президія Верховної Ради України прийняла Указ N 1468-XII "Про заборону діяльності Компартії України", яким постановила відповідно до частини другої статті 7 та керуючись пунктом 6 статті 106 Конституції України, заборонити діяльність Компартії України.

До Конституційного Суду України в справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) указів Президії Верховної Ради України "Про тимчасове припинення діяльності Компартії України" і "Про заборону діяльності Компартії України" звернулися 139 народних депутатів України.

27 грудня 2001 року (справа N 1-2/2001, N 20-рп/2001) Конституційний Суд України прийняв Рішення, яким вирішив:

1. Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними):

- Указ Президії Верховної Ради України "Про тимчасове припинення діяльності Компартії України" від 26 серпня 1991 року N 1435-XII;

- Указ Президії Верховної Ради України "Про заборону діяльності Компартії України" від 30 серпня 1991 року N 1468-XII.

У Рішенні, зокрема, зазначено:

"Конституційний Суд України вважає, що Комуністична партія України, яка була зареєстрована 22 липня 1991 року саме як об'єднання громадян не є правонаступником КПРС і Компартії України в складі КПРС".

Водночас 18 - 19.06.2011 р. в Києві пройшов 44-й з'їзд Комуністичної партії України і як свідчить інформація, що оприлюднена на офіційному веб-сайті цієї партії, делегати з'їзду сформували новий склад Центрального Комітету Компартії України, а також Центральну Контрольну Комісію партії.

У Статуті Комуністичної партії України зазначено, що Комуністична партія "є спадкоємницею ідей і традицій та правонаступницею Комуністичної партії України, що діяла до незаконної заборони в серпні 1991 року й заборона діяльності якої Рішенням Конституційного Суду України від 27 грудня 2001 року визнана неконституційною", а також те, що вона "виступає за оновлення на нових засадах братерського союзу народів незалежних держав, що утворилися в межах колишнього СРСР", що є загрозою державного суверенітету України.

У Програмі Комуністичної партії України наголошується, що це "ідейна й організаційна спадкоємниця Компартії, яка діяла в Україні до антиконституційної заборони в серпні 1991 року".

Тобто статутні й програмні цілі Комуністичної партії України відверто спрямовані на створення "братерського союзу народів незалежних держав, що утворилися в межах колишнього СРСР", що означає порушення суверенітету й територіальної цілісності держави, прагнення ліквідувати незалежність України.

Своєю теоретичною та ідеологічною основою Комуністична партія України вважає вчення Маркса-Енгельса-Леніна, яким було обґрунтоване насильницьке захоплення влади та насильницьке придушення прихильників усіх інших ідеологій, не тільки в Росії, Україні, а також інших країнах світу, що підтверджує, що пропаганда цих ідей у програмі Комуністичної партії України є пропагандою насильства.

До того ж, виступаючи на 44 з'їзді Комуністичної партії України, інформацію про це можна знайти на сайт Комуністичної партії, що знаходиться за красномовною адресою: www.kpu.net.ua, її перший секретар П. Симоненко заявив: "Отже, йдеться про принципово новий правовий статус партії, що вимагає й прийняття нового Статуту, який має замінити Статут, прийнятий на XXVIII з'їзді" (http://193.193.194.52/ii-hhh-z'izd-komunistichnoi-partii-ukraini). Тим самим П. Симоненко визнав, що КПУ користується статутом Комуністичної партії України (XXVIII з'їзд КПУ проходив у Києві 19 - 23 червня 1990 р. та 13 - 14 грудня 1990 р.), що діяла ще за часів Радянського Союзу.

Законом України "Про політичні партії в Україні" передбачені вимоги до політичних партій, обмеження їхньої діяльності та підстави для заборони їхньої діяльності:

1. Статтею 5 передбачено, що утворення й діяльність політичних партій забороняється, якщо їх програмні цілі або дії спрямовані на ліквідацію незалежності України. Діяльність політичної партії може бути заборонена лише за рішенням суду. У першій інстанції справу про заборону політичної партії розглядає Верховний Суд України.

2. Згідно статті 18 державний контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії здійснює Міністерство юстиції України.

3. Відповідно до статті 24 у разі невиконання політичною партією вимоги частини шостої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, не висування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва.

У статуті, програмі і зміною нумерації свого з'їзду на 44-й, тобто відраховуючи його з дати 1-го з'їзду КП(б)У в Москві 5 - 12 липня 1918 р., Комуністична партія України визнає себе правонаступницею КПУ, що була складовою частиною КПРС, і несе перед Українським народом повну відповідальність за організацію Голодомору 1932 - 1933 років в Україні та геноцид Українського народу, а також за інші численні злочини Всесоюзної комуністичної партії (б) та її філії - Комуністичної партії (б) України проти Українського народу.

Тобто, Комуністична партія України надала недостовірну інформацію щодо того, що вона не є правонаступником КПУ, що була складовою частиною КПРС, як у поданих на реєстрацію документах, так і Конституційному Суду України, що прийняв Рішення, виходячи з цих неправдивих відомостей

Оскільки, Комуністична партія України, провівши 18 - 19 червня 2011 р. свій 44-й з'їзд, визнаючи себе правонаступницею КПУ, що була складовою частиною КПРС, яка виступала проти Незалежності України, знищила мільйони українських громадян і несе перед Українським народом повну відповідальність за організацію Голодомору 1932 - 1933 років в Україні та геноцид Українського народу, а також за інші злочини Всесоюзної комуністичної партії (б) та її філії - Комуністичної партії (б) України проти Українського народу, а також на виконання вимог статті 37 Конституції України про те, що "Утворення й діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі, або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету й територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права й свободи людини, здоров'я населення, забороняються",

Верховна Рада України постановляє:

1. Доручити Кабінету Міністрів України упродовж тижня з дня прийняття цієї Постанови:

2. Забезпечити звернення Міністерства юстиції України до Верховного Суду України з позовом про заборону діяльності Комуністичної партії України, яка визначає себе як ідейну й організаційну спадкоємницю КПУ, що діяла в Україні до її заборони в серпні 1991 року;

3. Привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цією Постановою щодо:

а) заборони партій з насильницькою комуністичною ідеологією;

б) проведення люстрації в органах державної влади та органах місцевого самоврядування України з метою очищення від представників колишньої партноменклатури, працівників спецслужб і каральних органів колишнього СРСР;

в) припинення виплат спеціальних підвищених пенсій представникам колишньої партноменклатури та працівникам спецслужб і каральних органів колишнього СРСР.

4. У тримісячний термін з дня прийняття цієї Постанови надати звіт про її виконання до Верховної Ради України.

 

Голова Верховної Ради України

Опрос