Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об ознаменовании подвига героев боя под Крутами

Проект постановления Верховной Рады Украины от 23.01.2013 № 2075
Дата рассмотрения: 22.01.2013 Карта проходжения проекта

ПОСТАНОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами

29 січня 2013 року виповнюється 95 років від часу бою на залізничній станції Крути між військовими підрозділами Української Народної Республіки та російською більшовицькою армією під командуванням М. Муравйова. Бій під Крутами був одним з етапів неоголошеної війни Радянської Росії проти незалежної України в 1917 - 1920 роках.

Особливістю бою під Крутами є те, що в ньому на захист Української Народної Республіки в умовах політичної та управлінської неспроможності тогочасної української влади добровільно стали київські студенти, гімназисти та юнаки військової школи супроти ворога, який мав багаторазову чисельну перевагу.

Саме тому бій під Крутами, незважаючи на те, що він завершився військовою поразкою для УНР, на довгі часи став для патріотів України прикладом героїчного подвигу і звитяги в ім'я України та її незалежності. Подвиг крутянців навчає, що свобода і доля України залежить від готовності кожного українського громадянина поважати і захищати інтереси своєї країни.

Ще в 1918 році на похороні загиблих під Крутами українських студентів біля Аскольдової могили у Києві голова Центральної Ради УНР Михайло Грушевський назвав їх героями України, а поет Павло Тичина присвятив їм вірш "Пам'яті тридцяти". В XX столітті подвиг крутянців надихав до боротьби за незалежність України десятки тисяч українців, зокрема членів Організації українських націоналістів та Української повстанської армії.

В часи радянського окупаційного режиму історія бою під Крутами, як і вся визвольна боротьба українців замовчувалася або фальсифікувалася. Саме тому, до тепер, на 21 році незалежності України, багато українських громадян не знають про бій під Крутами, не володіють правдивою інформацією про боротьбу за незалежність України та скільки українців віддали своє життя в цій боротьбі, і як наслідок, не цінують свободи і незалежності нашої країни.

Заходи держави щодо відзначення та збереження пам'яті про подвиг героїв бою під Крутами слід визнати недостатніми. Більше того, починаючи від 2010 року в освітній та інформаційній політиці центральної виконавчої влади розпочалися дії, спрямовані на обмеження висвітлення інформації про бій під Крутами та інші сторінки боротьби за незалежність України, повернення до радянського трактування історії України, в якому визвольна боротьба маргіналізована. Зокрема, в новому підручнику історії України для учнів п'ятих класів не подана інформація про бій під Крутами, УПА, дисидентських рух, применшено злочин голодомору 1932 - 33 років.

Такі дії суперечать запитам українського суспільства, яке щорічно з своєї ініціативи вшановує борців за волю України, зокрема подвиг героїв бою під Крутами. Щорічно в цих відзначеннях беруть участь десятки тисяч українських громадян.

Зважаючи на те, відзначення подвигу героїв бою під Крутами та інших пам'ятних дат боротьби за незалежність України має важливе значення для патріотичного виховання української молоді, збереження пам'яті про боротьбу за волю України, зміцнення пошани українських громадян до незалежності України та для формування єдиної і сильної української нації Верховна Рада постановляє:

1. Підтримати щорічне відзначення подвигу героїв бою під Крутами на державному рівні.

2. Звернутися до Президента України з поданням присвоїти звання Герой України українським студентам полеглим в бою під Крутами.

3. Рекомендувати Кабінету Міністрів України розробити відповідний план заходів, в якому передбачити:

у місячний термін з дня прийняття цієї Постанови утворити постійно діючий організаційний комітет з підготовки та проведення заходів щодо щорічного відзначення подвигу героїв бою під Крутами, включивши до складу цього комітету представників центральних та місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських молодіжних та дитячих організацій;

забезпечити в необхідному обсязі щорічне бюджетне фінансування Меморіального комплексу "Пам'яті Героїв Крут", що знаходиться близько станції Крути (Чернігівська обл., Борзнянський р-н, Печівська сільська рада, с. Пам'ятне).

проведення в день бою під Крутами урочистих громадських зборів та панахиди за полеглими героями біля Меморіального комплексу "Пам'яті Героїв Крут" на станції Крути та біля поховань крутянців на Аскольдовій могилі, покладення квітів до пам'ятників і пам'ятних знаків, пов'язаних із цією подією.

впорядкування пам'ятників та місць поховань загиблих у боротьбі за незалежність України в минулому столітті.

Інституту національної пам'яті впродовж 2013 року здійснити підготовку і друк масовим тиражем науково-популярного видання, присвяченого бою під Крутами та боротьбі за незалежність України 1917 - 20 років, забезпечити поширення цього видання в мережі бібліотек середніх і вищих навчальних закладів та в мережі роздрібної книжкової торгівлі.

забезпечити бюджетне фінансування на конкурсних засадах на знімання в 2013 - 2014 роках популярного художнього фільму та документального фільму, присвяченого подвигу героїв бою під Крутами та боротьбі за державну незалежність України в 1917 - 20 рр.

відкриття експозицій та книжкових виставок у діючих музейних установах, бібліотеках, в середніх та вищих, у тому числі військових, навчальних закладах присвячених подвигу героїв бою під Крутами та боротьбі за державну незалежність України.

організацію в загальноосвітніх і вищих навчальних закладах спортивних і туристичних змагань, тематичних воєнно-історичних читань, уроків патріотичного виховання, виховних годин, вечорів-реквіємів, інших освітньо-виховних заходів, присвячених подвигу Героїв Крут та іншим подіям української боротьби за незалежність,.

доповнення навчальних програм для загальноосвітніх навчальних закладів вивченням подвигу героїв бою під Крутами та інших сторінок боротьби за державну незалежність України.

забезпечити в січні-лютому кожного року безкоштовний проїзд залізничним транспортом екскурсійних груп учнів загальноосвітніх навчальних закладів з усіх регіонів країни до Меморіального комплексу "Пам'яті Героїв Крут" на станції Крути.

4. Рекомендувати місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування здійснити необхідні заходи щодо відзначення подвигу героїв бою Крут на місцевому рівні, у тому числі:

надати назви вулиць, площ, скверів, комунальних установ культури і навчальних закладів на честь героїв бою під Крутами;

впорядкування пам'ятників та місць поховань загиблих у боротьбі за незалежність України в минулому столітті.

надати дієву допомогу громадським організаціям у здійсненні відповідних заходів.

5. Рекомендувати Державному комітету телебачення і радіомовлення України забезпечити:

висвітлення у ЗМІ заходів, присвячених відзначенню подвигу героїв бою під Крутами;

трансляцію на національних каналах телебачення документальних і художніх фільмів, присвячених бою під Крутами та боротьбі за державну незалежність України в XX столітті;

організувати цикли тематичних радіо- та телепередач, виступи у засобах масової інформації вчених, політичних та громадських діячів.

6. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності.

 

Голова Верховної Ради України

В. В. Рибак

Опрос