Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Оборотные средства предприятия: способы привлечения

Журнал "Справочник экономиста"
Вопросы-ответы от 25.10.2017

Журнал "Справочник экономиста"
Передплатний індекс - 08058
E-mail: economist@mediapro.com.ua
Тел.: (044) 568-51-38
http://www.economist.net.ua

Оборотні кошти підприємства: способи залучення

Підприємства часто стикаються з проблемою браку чи нестачі коштів на рахунку в банку. Що робити, щоб утриматись "на плаву" в такій ситуації? Перше, що спадає на думку, - взяти кредит у банку. Однак слід зважати на те, що висока частка зобов'язань може створити загрозу фінансовій стійкості підприємства. Добре, якщо підприємство стабільно функціонуватиме в умовах високої фінансової залежності від банківського кредиту або коштів інших кредиторів. Проте зміна ринкової ситуації чи інші негативні впливи можуть призвести до того, що підприємство більше не зможе відповідати ані за процентними зобов'язаннями, ані за зобов'язаннями щодо повернення тіла кредиту. Тому варто пам'ятати, що велика частка зобов'язань створює загрози для фінансової стійкості підприємства.

На сьогодні є чимало джерел залучення обігових коштів. Причому гроші можна отримати або в борг, або як подарунок. Розглянемо переваги та недоліки різних способів поповнення обігових коштів, а також проаналізуємо податкові наслідки їх застосування.

Фінансова допомога

Одним зі способів поповнення обігових коштів підприємства є отримання фінансової допомоги від інших підприємств або фізичних осіб. Таку допомогу можуть надавати як на поворотній, так і на безповоротній основі. За своїм економічним змістом поворотна фіндопомога є позикою, а безповоротна - подарунком.

Одразу зазначимо, що операції з надання та отримання як поворотної, так і безповоротної фінансової допомоги не є об'єктом оподаткування ПДВ, оскільки не підпадають під визначення операцій із постачання товарів або послуг.

Оподаткування різних видів допомог податком на прибуток та єдиними податком (ЄП) мають певні відмінності.

Безповоротна фінансова допомога

Податок на прибуток

Уже сама назва вказує на те, що така грошова допомога не передбачає її повернення. Недоліком цього способу фінансування є те, що отримавши грошові кошти в подарунок, підприємство має визнати дохід. Цього вимагає п. 5 П(С)БО 15 "Дохід". Оскільки платники податку на прибуток визначають об'єкт оподаткування за даними бухобліку, сума коштів, яку вони отримають, збільшить фінансовий результат до оподаткування, що оподатковується податком на прибуток за ставкою 18 %.

Єдиний податок

Якщо отримувач фінансової допомоги є платником ЄП, то допомога в грошовій формі, яку він отримав на безповоротній основі, входить до складу доходів та підлягає оподаткуванню ЄП на загальних підставах. Адже згідно з п. 292.1 ПКУ, доходом єдиноподатника є будь-який дохід, отриманий у грошовій формі. Тож якщо безповоротну фінансову допомогу отримав платник ЄП третьої групи, він має зарахувати суму коштів до складу доходу того звітного періоду, у якому їх фактично було отримано, та оподаткувати єдиним податком за ставками 3 % (якщо платник ПДВ) або 5 % (якщо неплатник ПДВ).

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос