Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Будет считаться операция по предоставлению предприятию возвратной беспроцентной финансовой помощи от учредителя, являющегося ФЛП единого налога 3-й группы, финансовым посредничеством или финансовой услугой? Были ли нарушены условия пребывания на упрощенной системе налогообложения из-за предоставления финансовой помощи?

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 12.09.2017

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма "Профі-Аудит"
E-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? Чи вважатиметься операція з надання підприємству поворотної безвідсоткової фінансової допомоги від засновника, який є ФОП єдиного податку 3-ї групи, фінансовим посередництвом чи фінансовою послугою? Чи було порушено умови перебування на спрощеній системі оподаткування через надання фінансової допомоги?

 

Пунктом 3 ст. 333 Господарського кодексу України встановлено, що фінансовим посередництвом є діяльність, пов'язана з отриманням і перерозподілом фінансових коштів, крім випадків, передбачених законодавством. Фінансове посередництво здійснюють установи банків та інші фінансово-кредитні організації.

Листом ДФС України від 11.01.2012 р. N 724/7/17-1217 було доведено для використання в роботі лист Державної служби статистики України від 30.12.2011 р. N 14/3-12/636 щодо примірного переліку кодів видів економічної діяльності за національними класифікаторами, які діють із 01.01.2012. У листі, зокрема, визначено, що до діяльності у сфері фінансового посередництва (крім діяльності у сфері страхування, яку здійснюють страхові агенти, визначені Законом України "Про страхування": сюрвейєри, аварійні комісари та аджастери) за новими КВЕД належать:

- КВЕД 64.91 - фінансовий лізинг;

- КВЕД 64.92 - інші види кредитування;

- КВЕД 64.99 - надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н. в. і. у.;

- КВЕД 64.20 - діяльність холдингових компаній;

- КВЕД 64.30 - трасти, фонди та подібні фінансові суб'єкти.

Серед зазначених видів діяльності лише два види теоретично можуть охоплювати таку операцію, як позика, а саме КВЕД 64.92 та КВЕД 64.99.

Наказом Державного комітету статистики від 23.12.2011 р. N 396 затверджено Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності (далі - Наказ N 396). Згідно з Наказом N 396 КВЕД 64.99 містить інші фінансові послуги, пов'язані насамперед із розміщенням фінансових коштів (крім надання позик).

КВЕД 64.92 охоплює фінансову діяльність із наданням позик небанківськими фінансовими установами, надання кредиту під час якої  може набувати різних форм, таких як позики, іпотечні кредити під заставу, кредитні картки тощо, із наданням такого спектра послуг:

• надання споживчих кредитів;

• фінансування міжнародної торгівлі;

• надання довгострокового фінансування промисловості з боку промислових банків;

• грошові позики під заставу за межами банківської системи;

• надання житлових кредитів спеціалізованими недепозитними установами;

• діяльність ломбардів і лихварів.

З огляду на наведене надання безвідсоткової позики (наприклад, без застави) не є іншим видом кредитування.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг установлено Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12.07.2001 р. N 2664-III (далі - Закон N 2664). Так, згідно з п. 5 ст. 1 Закону N 2664 фінансова послуга - операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів. У ст. 4 Закону N 2664 наведено види фінансових послуг, серед яких є надання коштів у позику, зокрема й на умовах фінансового кредиту.

А втім, потрібно пам'ятати, що саме фінансовою вважатиметься не будь-яка послуга, яку наведено в зазначеному переліку, а лише та, метою надання якої є отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Якщо в договорі позики зазначено про його невідплатність (немає права на одержання процентів або будь-яких інших плат за користування позикою), то прибуток не передбачається, та й збереження вартості активів також немає, бо на сьогодні в нашій країні інфляція. Отже, надання безвідсоткової позики не є фінансовою послугою.

Таким чином, фізична особа - підприємець - платник єдиного податку може надавати безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, не порушуючи пп. 6 п. 291.5.1 Податкового кодексу України.

 

Ганна Довбиш

ТОВ АФ "Профі-Аудит"

 

Дата підготовки 05.09.2017
© ТОВ «Інформаційно-аналітичний центр «ЛІГА», 2017
© ТОВ «ЛІГА ЗАКОН», 2017

____________

ЛІГА:ЗАКОН
www.ligazakon.ua

Опрос