Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Аккредитивы в ВЭД. Принципы и расчеты

Журнал "Справочник экономиста"
Вопросы-ответы от 04.07.2017

Журнал «Справочник экономиста»
Передплатний індекс – 08058
E-mail: economist@mediapro.com.ua
Тел.: (044) 568-51-38
http://www.economist.net.ua

Акредитив у ЗЕД
Принципи та розрахунки

 

Загальні положення щодо застосування акредитивів

У національному законодавчому полі, з огляду на міжнародну практику, порядок проведення розрахунків за акредитивами регулює чимало нормативів. Зокрема, це § 3 глави 74 Цивільного кодексу України (ЦКУ), Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22 (далі – Інструкція № 22), Положення про порядок здійснення уповноваженими банками операцій за документарними акредитивами в розрахунках за зовнішньоекономічними операціями, затверджене постановою правління НБУ від 03.12.2003 р. № 514 (далі – Положення № 514). Але головним документом на міжнародній арені щодо акредитивних розрахунків є Уніфіковані звичаї та правила для документарних акредитивів, у редакції МТП від 25.10.2006 р., які діють з 01.07.2007 р. (далі – Уніфіковані звичаї та правила). Названий документ є обов'язковим для всіх сторін, якщо інше прямо не виражено або виключено умовами акредитива.

Варто пам'ятати: умови та порядок проведення розрахунків за акредитивами мають бути передбачені в договорі між бенефіціаром і заявником акредитива, і ці умови та порядок не мають суперечити законодавству України, в тому числі нормативно-правовим актам НБУ. А якщо в тексті договору передбачено, що розрахунки за акредитивами регулюють Уніфіковані правила та звичаї, це можливо у разі, коли вони не суперечитимуть національному законодавству.

Акредитив варто розглядати як договір, окремий від договору купівлі-продажу або іншого контракту, навіть якщо в акредитиві є посилання на них. Нагадаємо, що акредитив – це договір, який містить зобов'язання банку-емітента, за яким цей банк за дорученням клієнта (заявника акредитива) або від свого імені проти документів, які відповідають умовам акредитива, зобов'язаний виконати платіж на користь бенефіціара або доручає іншому (виконуючому) банку здійснити цей платіж (п. 1.4 Інструкції № 22).

Акредитив є видом безготівкового розрахунку, в якому беруть участь (частина перша ст. 1088 ЦКУ, п. 1.4 Інструкції № 22):

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос