Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Предприятие импортирует товар на условиях FCA. Какой документ подтверждает факт получения товара покупателем - фактура или ГТД? Какой датой оприходовать товар, если на ГТД две даты, - конечная дата ГТД и дата фиксации курса? Или, возможно, факт перехода товара от поставщика к покупателю подтверждает какой-то другой документ?

АФ "Є.С.Аудит"
Вопросы-ответы от 03.04.2017

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма "Є.С.Аудит"
Е-mail: office@yefimov-partners.com
http://yefimov-partners.com
Тел.: (044) 278-58-81

? Підприємство імпортує товар на умовах FCA. Який документ підтверджує факт отримання товару покупцем - фактура чи ВМД? Якою датою оприбутковувати товар, якщо на ВМД дві дати, - кінцева дата ВМД і дата фіксації курсу? Чи, можливо, факт переходу товару від постачальника до покупця підтверджує якийсь інший документ? 

 

Передусім слід відзначити, що правила Інкотермс 2010 регулюють більше ризики сторін, ніж факт переходу права власності на товар. Тому вони не є підставою для визначення переходу права власності. Для цього треба звертати увагу на інші умови договору (такий підхід ГУ ДФС у Чернігівській обл. зазначило в листі від 28.10.2016 р. N 3478/10/25-01-12-01-09).

Відповідно до правил бухгалтерського обліку відображення товарів у регістрах обліку визначається лише за фактом переходу права власності на нього. Ця подія має бути документально оформлена. Для імпортних операцій таким документом передусім буде митна декларація, у якій фіксується ціна товару, кількість, загальна сума (ураховуючи курс).

Щодо інвойсу як первинного документа, то, дійсно, з прийняттям Закону від 03.11.2016 р. N 1724-VIII інвойс нині також можна вважати первинним документом. Проте коли йдеться про імпорт товару (процес розмитнення), то, маючи тільки інвойс, ми не зможемо визначити точну дату надходження товару, адже дата інвойсу здебільшого раніше ВМД. У результаті не можна визначити, який саме курс валют НБУ застосовувати, що унеможливить визначення фактичної вартості.

Щодо двох дат на ВМД.

Згідно з ч. 5 ст. 255 МКУ митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених МКУ відповідно до заявленого митного режиму. Відповідно до п. 16 Положення про митні декларації, затвердженого постановою КМУ від 21.05.2012 р. N 450, митна декларація на паперовому носії вважається оформленою за наявності на всіх її аркушах відбитка особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення.

Ураховуючи це, доцільно зважати саме на кінцеву дату - дату завершення митного оформлення (зокрема, такої думки дотримується ДФС у листі від 03.12.2015 р. N 26416/10/28-10-06-11, щоправда, це питання стосується ПДВ).

Слід також зауважити, що якщо в договорі передбачено інший документ для відображення переходу права власності (наявні реквізити якого відповідають первинному документу), то для бухгалтерського обліку такий документ можна вважати підставою для оприбуткування такого товару. Проте не відомо, як будуть до цього ставитися податківці. Адже в разі різних дат у ВМД і в таких документах перевага все ж таки може бути на боці ВМД як загальноприйнятого документа.

Оприбуткування імпортованих товарів у бухгалтерському обліку відображається в загальному порядку, зокрема, Д-т 28 К-т 632, 6852.

 

Станіслав Лаврінчук

аудитор, АФ "Є.С.Аудит"

 

Дата підготовки 29.03.2017
© ТОВ «Інформаційно-аналітичний центр «ЛІГА», 2017
© ТОВ «ЛІГА ЗАКОН», 2017

 

____________

ЛІГА:ЗАКОН
www.ligazakon.ua

Опрос