Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Продажа автомобиля по генеральной доверенности

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 03.09.2015

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? Податкова запросила директора підприємства як фізичну особу для бесіди про сплату 5 % ПДФО за продаж одного з двох автомобілів у 2014 році, а також щодо подання декларації про доходи за 2014 рік. Автомобілі продані в різні роки (один в 2014 році, другий близько 10 років тому) за генеральною довіреністю.
Чи варто погоджуватися з податковою про сплату податку? Якщо так, то хто повинен з'ясовувати, що це за автомобілі, дату їх продажу та вартість?

 

По-перше, оформлення генеральної довіреності не є купівлею-продажем. Згідно із ст. 244 ЦКУ представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.

Як передбачає ст. 1003 ЦКУ, видача довіреності підтверджує укладення договору доручення. Таким чином, оформлення довіреності не змінює власника автомобіля, а лише надає повноваження представнику (на якого видана довіреність) діяти від імені довірителя (власника автомобіля) у взаємовідносинах з третіми особами: продати авто, надати у користування тощо.

Згідно із ст. 655 ЦКУ за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Тільки укладення договору купівлі-продажу автомобіля і перереєстрація його у МРЕВ ДАІ (на підставі цього договору) вказує на перехід права власності. До оформлення цих дій автомобіль залишається у власності довірителя. Відповідно, автомобілі не були продані за генеральною довіреністю, директор лише надав право іншій особі (на яку оформлено довіреність) діяти від його імені. Про продаж повіреним (особою, на яку видано довіреність) автомобіля третій особі інформація відсутня (може дізнатись лише директор у МРЕВ ДАІ як власник авто), тому щодо цього нюансу надати відповідь ми не можемо.

Згідно з п. 173.2 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох та більше об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ПКУ, – 5 %.

Опрос