Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

В процедуре банкротства, которая находится на стадии ликвидации и во время которой решено заключить мировое соглашение, хозяйственным судом поставлен вопрос о предоставлении ему ликвидационного баланса банкрота. Правомерно ли требование суда и возможно ли его реализовать?

АФ "Є.С.Аудит"
Вопросы-ответы от 19.08.2015

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Є.С.Аудит»
Е-mail: office@yefimov-partners.com
http://yefimov-partners.com
Тел.: (044) 278-58-81

? У процедурі банкрутства боржника, що перебуває на стадії ліквідації та під час якої вирішено укласти мирову угоду, господарським судом поставлено питання про надання йому ліквідаційного балансу банкрута.
Чи правомірна вимога суду та чи можливо її реалізувати?

 

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.92 р. № 2343-ХІІ (далі – Закон про банкрутство) мирова угода може бути укладена на будь-якій стадії провадження у справі про банкрутство. Як зазначено у ч. 8 ст. 77 Закону про банкрутство, з прийняттям рішення про укладення мирової угоди припиняється дія процедур розпорядження майном боржника, санації та ліквідації. Таким чином, із зазначених норм вбачається, що укладення мирової угоди у ліквідаційній процедурі банкрутства є можливим.

У свою чергу, відповідно до норми ч. 1 ст. 77 Закону про банкрутство під мировою угодою у справі про банкрутство розуміється домовленість між боржником і кредиторами стосовно відстрочки та/або розстрочки, а також прощення (списання) кредиторами боргів боржника, яка оформляється шляхом укладення угоди між сторонами. Отже, факт укладення мирової угоди, навіть у ліквідаційній процедурі, свідчить про те, що кредитори банкрута все-таки сподіваються на відновлення платоспроможності останнього і, як наслідок, на розрахунок з ними.

Проте, оскільки підприємство перебуває в ліквідаційній процедурі, то є можливим випадок, коли суд може витребувати у ліквідатора ліквідаційний баланс. Саме обставину його надання суду і слід розглянути детальніше.

Цікавим є те, що законодавство не містить чіткого визначення поняття «ліквідаційний баланс», проте з певних законодавчих формулювань можна зробити висновок про його суть. Як вказано у ч. 1 ст. 46 Закону про банкрутство, після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс. Отже, Закон про банкрутство пов’язує надання ліквідаційного балансу саме після завершення розрахунків з кредиторами, але мирова угода, як правило, саме до моменту здійснення цих розрахунків і укладається. То яким чином надати суду витребуваний ліквідаційний баланс, якщо до розрахунків з кредиторами укладена мирова угода?

Вихід з цієї ситуації полягає у тих же розрахунках із кредиторами. Річ у тім, що для того, щоб розпочати виплати кредиторам їх грошових вимог, ліквідатору банкрута необхідно сформувати реєстр вимог кредиторів і одночасно сформувати ліквідаційну масу банкрута, як того вимагають ст. 45 та 42 Закону про банкрутство, відповідно. У свою чергу, формуючи ліквідаційну масу шляхом здійснення пошуку майна, результатом чого має бути проведена інвентаризація майна банкрута, ліквідатор фіксує відповідний стан активу та пасиву балансу суб’єкта господарювання, актив якого має бути реалізований. Саме за рахунок реалізованого активу і повинні здійснюватися розрахунки з кредиторами. Таким чином, у разі, якщо в процедурі ліквідації банкрута укладається мирова угода, то зазвичай її підписання між комітетом кредиторів банкрута та його ліквідатором відбувається вже після проведеної інвентаризації та сформованого активу (ліквідаційної маси) та пасиву балансу. Це пояснюється тим, що при сформованій ліквідаційній масі банкрута кредитори бачать перспективу самого укладення мирової угоди, адже без достатнього потенціалу активу балансу для погашення вимог кредиторів, навряд чи останні погодяться на укладення мирової угоди. Отже, укладення мирової угоди у ліквідаційній процедурі відбувається ще до реалізації ліквідаційної маси.

Опрос