Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Коммерческая концессия без искусственных ограничений

АФ "Норма"
Комментарии от 25.05.2015

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «НОРМА»
Е-mail: norma@norma.ua
http://norma.ua
Тел./факс: (044) 331-17-40; 221-13-27

Комерційна концесія без штучних обмежень

 

Нарешті законодавець скасував законодавчі перепони, які не дозволяли застосовувати в Україні договори комерційної концесії.

І хоча глава 36 Господарського кодексу України, яка регламентує порядок застосування договорів концесії, існує з часу набрання ним чинності (2004 р.), однак реального застосування договорів концесії в Україні практичного не існувало.

Таке протиріччя було продиктовано ч. 2 ст. 367 ГКУ, відповідно до якої договір комерційної концесії підлягав державній реєстрації органом, який здійснив реєстрацію суб'єкта господарювання, що виступає за договором як правоволоділець. Якщо правоволоділець зареєстрований як суб'єкт господарювання не в Україні, реєстрація договору комерційної концесії здійснюється органом, який зареєстрував суб'єкта господарювання, що є користувачем.

Тобто державні реєстратори, які здійснюють державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, мали проводити й реєстрацію договорів комерційної концесії. А оскільки відповідний порядок реєстрації договорів комерційної концесії не був затверджений, така реєстрація не проводилася.

Особливо відчутними для сторін, які все ж намагалися працювати за договорами комерційної концесії, були правові наслідки, передбачені ч. 3 ст. 367 ГКУ. Зокрема, у відносинах з третіми особами сторони договору комерційної концесії мають право посилатися на договір лише з дня його державної реєстрації. Відсутність реєстрації договору позбавляє сторони права в разі спору посилатися на цей договір.

І хоча йдеться про господарські взаємовідносини сторін, податкові органи системно не визнавали податкові витрати та податковий кредит сторін договору концесії, посилаючись саме на дану норму. Суди в більшості випадків ставали на сторону податкових органів в цьому питанні.

Опрос